Rolex buduje nową fabrykę w Szwajcarii

Rolex to wciąż zdecydowanie najpopularniejsza marka luksusowych zegarków, a listy oczekujących na nowe czasomierze producenta wydłużają się w nieskończoność. W odpowiedzi na ten boom władze firmy podjęły decyzję o budowie nowego zakładu produkcyjnego, donosi szwajcarska telewizja RTS oraz serwis Swissinfo.ch.

Reklama

Według informacji wspomnianych mediów fabryka ma powstać w Bulle, miejscowości położonej w kantonie Fryburg, oddalonej kilkanaście kilometrów od miasta Montreux znajdującego się przy wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego.

Ukończenie budowy zakładu planowane jest na 2029 r., a łączny koszt inwestycji ma wynieść miliard dolarów. Zatrudnienie może znaleźć tam nawet 2 tys. osób, a pierwsze zegarki Rolexa wyprodukowane w Bulle mogą trafić do butików marki w 2030 roku.

Nowa fabryka Rolexa - lokalne władze z pełnym wsparciem

Sami przedstawiciele Rolexa aktualnie nie potwierdzają informacji o budowie zakładu. Serwis Swissinfo.ch powołuje się jednak na departament finansów kantonu Fryburg, który ujawnił, że zawarcie umowy z producentem luksusowych czasomierzy na zakup gruntów w miejscowości Bulle jest zaplanowane na grudzień 2022 r.

W ramach transakcji Rolex ma kupić dwie działki o łącznej powierzchni 100 tys. m kw. lub dziesięciu boisk piłkarskich. Lokalny parlament musi jeszcze zatwierdzić tę transakcję, ale wiele wskazuje na to, że nie będzie z tym problemu. Telewizja RTS cytuje m.in. Oliviera Curty’ego, prezydenta fryburskiego rządu, który jest gorącym zwolennikiem tej inwestycji.

– Projekt o tak ogromnej skali jest realizowany z prestiżową marką Rolex w miejscowości Bulle. Władze upewnią się, że zakończy się on sukcesem – stwierdził Curty w rozmowie z RTS.

Aktualnie Rolex posiada kilka zakładów produkcyjnych w całej Szwajcarii. Główna siedziba firmy znajduje się w Genewie, a główna fabryka mechanizmów w miejscowości Bienne. Obecnie marka produkuje około miliona zegarków rocznie, co czyni ją największym producentem czasomierzy w całej branży – nie tylko w segmencie luksusowym.

Na ten moment nie ujawniono szczegółów dotyczących tego, co będzie wytwarzane w nowej fabryce w Bulle, ani jak zakład ten zwiększy możliwości produkcyjne Rolexa.