Chiński Nowy Rok 2022 - kiedy? 

Mówiąc o świętach Bożego Narodzenia i następującym po nich Nowym Roku, zawsze mamy przed oczami wigilijny stół, kolędy i wielką imprezę w stylu bling bling. Ale tradycje mieszkańców Chin, Korei Południowej i Wietnamu dalece odbiegają od tych, które znamy. Huczne parady, bajkowe lampiony, rodzinne uczty i tańce do białego rana – jak wygląda Nowy Rok Księżycowy i dlaczego w niektórych częściach Azji uważa się go za najważniejsze święto?

Reklama

Nowy Rok Księżycowy obejmuje dwanaście pełnych cykli księżyca. Trwa zwykle 354 dni, choć niekiedy dodaje się jeden dodatkowy miesiąc, dzięki któremu kalendarz księżycowo-słoneczny bywa bardziej zgodny z kalendarzem słonecznym. Co ciekawe, w przeciwieństwie do sylwestra, którego znamy, księżycowe obchody odbywają się w innym dniu każdego roku. Tym razem huczna celebracja odbędzie się 2 lutego, wprowadzając nas w rok pod znakiem Tygrysa.

Nowy Rok Księżycowy – jak celebrują go mieszkańcy Chin?

Nowy Rok Księżycowy / Sahil Pandita - Unsplash Nowy Rok Księżycowy / Sahil Pandita - Unsplash

 

 

Szczęście, jeszcze raz szczęście i zdrowie – te trzy rzeczy to najważniejsze filary Nowego Roku Księżycowego. Przed rozpoczęciem celebrowania nowego roku mieszkańcy Chin spłacają swoje długi, noszą czerwone ubrania, unikają prania i sprzątania – wszystko to, aby zatrzymać szczęście, które „osiadło” na różnych elementach ich codzienności.

Co ciekawe, w tym czasie Chińczycy unikają także płaczu, smutku i innych złych emocji, które mogłyby zakłócić „czystość” nowego roku.

 

Chiński Nowy Rok - symbole i wierzenia 

Obchody Nowego Roku Księżycowego różnią się w zależności od państwa. W Chinach celebruje się go przez 15 dni, które skupiają się m.in. na rodzinnej uczcie, niesamowitych dekoracjach oraz ogromie różnych symboli.

Pomijając huczne parady i głośne fajerwerki, jednym z najbardziej charakterystycznych motywów Święta Wiosny jest znak 福 wyświetlany na czerwonym tle w kształcie rombu. Ma on oznaczać szczęście, które spływa do nas prosto z nieba. Ponadto wiele osób jest obdarowywanych czerwonymi kopertami, w których znajduje się plik banknotów. Zgodnie z wierzeniami, mają one odpędzać złe duchy.

Bardzo charakterystycznym elementem obchodów Nowego Roku Księżycowego jest także Taniec Lwa i Taniec Smoka.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie!