Renault - legendarna "piątka" powraca na drogi 

Nowy ekstrawagancki Renault 5 „DIAMANT” powstał z okazji 50. urodzin pierwszego modelu, który został zaprezentowany światu w 1972 roku. W latach 1972 - 1984  niewielkich rozmiarów „piątka” stała się jednym z najpopularniejszych modeli samochodów we Francji i sprzedała się w liczbie ponad 5 mln egzemplarzy. Bez wątpienia Renault 5 był dla Francuzów tym, czym dla Polaków Fiat 126p. 

Reklama

Teraz legendarna „piątka” ma powrócić do produkcji w nowej, elektrycznej retro wersji. Premierę nowego samochodu zaplanowano na 2023 rok, ale już teraz Renault zaprezentowało wersję kolekcjonerką Renault 5 „DIAMANT”, która ma uczcić 50-letnią historię kultowego modelu.

 

Motoryzacyjne cacko Renault 5 "DIAMANT" - róż, marmur, złoto i recykling 

Projekt Renault 5 „DIAMANT” powstał w wyobraźni znanego francuskiego designera Pierre’a Gonalonsa, ale – choć zachował charakterystyczną „pudełkowatość” i dziwaczny przód – jest chyba najbardziej szalonym modelem „piątki”, jakie kiedykolwiek mogliście widzieć.

- Jestem zaszczycony zaproszeniem Renault, by na nowo zaprojektować legendarne Renault 5 z okazji 50-lecia jego istnienia. Marka dała mi wolną rękę w projektowaniu mojego wymarzonego samochodu. Z mojego punktu widzenia, Renault 5 ucieleśnia popowy, optymistyczny i kategorycznie współczesny styl życia. To, co chciałem zrobić z Renault 5 Diamant, to oddać hołd jego rewolucyjnemu projektowi, a jednocześnie przenieść kształty i kolory z mojego wszechświata do świata motoryzacji - opisywał swoją koncepcję Pierre Gonalons. 

W wypadku „DIAMANT” to estetyka wysuwa się na plan pierwszy. Zacznijmy od koloru – samochód wykończony jest trójwymiarowym lakierem, a w ofercie dostępne są wersje w różu, złocie i mroźnym srebrze. Auto zostało ozdobione złotymi klamkami i lusterkami, a emblemat „R5 Diamant” pojawia się na tylnej części „piątki”.

Renault 5 „DIAMANT” - nowa wersja kultowej Renault 5 „DIAMANT” - nowa wersja kultowej

Wnętrze jest jeszcze bardziej ekstrawaganckie niż zewnętrze. Wystarczy wspomnieć tu chociażby o „zakręconej” marmurowej kierownicy stworzonej z materiałów pochodzących z recyklingu czy desce rozdzielczej ręcznie tkanej końskim włosiem.

Co ciekawe, nowe retro cacko ze stajni Renault posiada skaner linii papilarnych do otwierania drzwi, więc nie ma problemu z tym, że zatrzaśniesz kluczyki w samochodzie!

Kierownica z recyklingowego marmuru - Renault 5 „DIAMANT” - nowa wersja kultowej Kierownica z recyklingowego marmuru - Renault 5 „DIAMANT” - nowa wersja kultowej

Kochacie takie motoryzacyjne cacka? Niestety, model zaprezentowany w ramach obchodów 50-lecia Renault 5 to tylko designerska koncepcja, która raczej nie trafi do sprzedaży. Jest jednak przedsmakiem tego, co będziemy mogli oglądać na premierze odświeżonego po latach Renault 5. Nowa elektryczna francuska „piątka” trafić ma na drogi pod koniec 2023, a wersja sportowa – hot hatch – ma wejść na rynek w 2024 roku.