Ironman to najbardziej wyczerpujące jednodniowe zawody wytrzymałościowe na świecie. Zawodnicy zaledwie w ciągu kilku godzin pokonują wpław, na rowerze oraz biegiem łączny dystans wynoszący 226 kilometrów. W tym czasie muszą mierzyć się nie tylko z ograniczeniami własnych organizmów, ale także z niejednokrotnie niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. 

Reklama

Reprezentujący zespół Pho3nix Team Sebastiana Kulczyka dwukrotna mistrzyni Ironman Katrina Matthews oraz mistrz olimpijski i świata Kristian Blummenfelt dokonali jednak czegoś, co do tej pory zdawało się niemożliwe. Oboje pokonali dystans Ironman odpowiednio w 7 godzin, 31 minut i 54 sekundy oraz w 6 godzin, 44 minuty i 25 sekund. Tym samym Matthews pobiła dotychczasowy rekord Ironmana o 47 minut, z kolei Blummenfelt – o 37 minut.

Rekordzistka Katrina Matthews wraz z drużyną wspierającą jej wyczyn/fot. mat. prasowe Rekordzistka Katrina Matthews wraz z drużyną wspierającą jej wyczyn/fot. mat. prasowe

Pho3nix Sub7 and Sub8 Project - gdzie leżą granice ludzkiej wytrzymałości

Matthews i Blummenfelt ustanowili swoje rekordy podczas wydarzenia Pho3nix Sub7 and Sub8 Project, Powered by Zwift, które odbyło się 5 czerwca 2022 roku na niemieckim torze Dekra Lausitzring w Senftenberg niedaleko Drezna. Poza nimi do próby przystąpili także Joe Skipper, obecnie szósty zawodnik na świecie, oraz dwukrotna medalistka olimpijska Nicola Spirig, którzy również przełamali magiczne bariery 7 i 8 godzin.

Zawody odbywały się na zasadach światowego triathlonu, ale do formatu wprowadzono istotne modyfikacje, by wspomniane bariery mogły zostać złamane. Zawodnicy i zawodniczki korzystali m.in. z innowacyjnych urządzeń, które w czasie rzeczywistym dostarczały im informacji na temat tego, kiedy powinni przyjąć pożywienie. Mieli do dyspozycji także wsparcie maksymalnie dziesięciu tzw. Athlete Pacemakerów - pływaków, rowerzystów i biegaczy, którzy pomagali im w utrzymywaniu tempa i przygotowaniu do pokonania trasy, a także zapewniali odpowiednią motywację i dostarczali pokarm.

W efekcie wszyscy sportowcy pokonali dystans 226 km płynąc w tempie medalistów olimpijskich, jadąc rowerem ze średnią prędkością ponad 46 km/h oraz biegnąc maraton w czasie poniżej 2 godzin i 47 minut. A to wszystko w palącym słońcu w temperaturze sięgającej 30 st. C.

Sebastian Kulczyk z Kristianem Blummenfeltem/fot. mat. prasowe Sebastian Kulczyk z Kristianem Blummenfeltem/fot. mat. prasowe

– Projekty Pho3nix SUB7 i Pho3nix SUB8 mają inspirować i dopingować wybitnych atletów do testowania granic ludzkich, sportowych możliwości. Wydarzenie, które zorganizowaliśmy, to wyzwanie rzucone mitycznym rekordom, które od lat pobudzają wyobraźnię i zachęcają do uprawiania sportu miliony młodych ludzi na całym świecie. Jestem dumny, że to właśnie mistrzowie Pho3nix Team dokonali dziś niemożliwego i zapisali się na kartach historii. Te rekordy świata zostaną z nami na długo – komentował Sebastian Kulczyk tuż po zakończeniu wyzwania.

Koordynatorem Pho3nix Sub7 and Sub8 Project, Powered by Zwift jest Australijczyk Chris McCormack, dwukrotny zwycięzca mistrzostw świata Ironman.

– 18 miesięcy realizacji tego projektu pokazało, że wszystkie cele – te duże i te małe – warto i trzeba realizować. Cała czwórka: Nicola, Katrina, Kristian i Joe przesunęli granice ludzkich możliwości i udowodnili wszystkim, że niemożliwe jest możliwe. To prawdziwe #DefyImpossible - powiedział McCormack.

Nicola Spirig, fot. mat. prasowe Nicola Spirig, fot. mat. prasowe

Pho3nix Foundation to globalna organizacja społeczna, która kompleksowo pomaga w rozwijaniu talentów utytułowanych młodych sportowców, a także prowadzi szereg inicjatyw edukacyjnych i społecznych popularyzujących aktywność fizyczną.

Realizując liczne projekty na całym świecie, Fundacja Pho3nix zawsze pozostaje wierna jednemu głównemu celowi – pomagać i inspirować dzieci do aktywności i rozwijać w nich życiowe umiejętności, które zdobywają poprzez uprawianie sportu. Fundacja skupia się na równym starcie dzieci – niezależnie od ich sytuacji społecznej, rodzinnej czy materialnej.

Tylko w 2021 roku ponad 60 tysięcy dzieci z 800 szkół wzięło udział w programach edukacyjnych organizowanych przez fundację, a w pierwszym w Polsce finale międzyszkolnego konkursu “Pho3nix Active School” wzięło udział aż 250 tysięcy najmłodszych.