Mercedes przyznał pracownikom rekordowo wysokie premie

Od 1997 r. Mercedes w ramach wewnętrznego programu podziału zysków przyznaje swoim pracownikom coroczne premie, nagradzając tym samym ich wytężoną pracę w minionych dwunastu miesiącach i zachęcając ich do zaangażowania w kolejnych latach.

Reklama

A jako że rok 2022 okazał się jednym z najlepszych w historii niemieckiej marki, kierownictwo firmy w porozumieniu z Naczelną Radą Zakładową postanowiło przyznać 93 tysiącom pracowników bonus w wysokości 7 300 euro (34,4 tys. zł).

Jest to najwyższa premia w historii istnienia programu, która na dodatek wyraźnie przekracza ustalony na 6 465 euro maksymalny limit dodatkowych wynagrodzeń. Dla porównania, w 2022 r. pracownicy Mercedesa otrzymali premie w wysokości 6 tys. euro.

Razem osiągnęliśmy wiele w 2022 roku. Mimo zewnętrznych wyzwań nasz zespół zrobił kolejny ważny krok w kierunku pomyślnej transformacji naszej firmy – powiedziała w oświadczeniu prasowym Sabine Kohleisen, dyrektorka kadr Mercedesa.

– W uznaniu dla tych wyników uzgodniliśmy z Naczelną Radą Zakładową, że w tym roku wypłacimy specjalną premię w wysokości 7 300 euro. Suma ta znacząco przekracza poprzednią kwotę maksymalną. Przyznając pracownikom najwyższy bonus w historii, chcielibyśmy wyrazić naszą wdzięczność za wyjątkowe poświęcenie i osobiste zaangażowanie naszych kolegów i koleżanek – dodała Kohleisen.

Pracownicy otrzymają premię wraz z kwietniową wypłatą. Kierownictwo przekazało również, że od obecnego roku zacznie obowiązywać w Mercedesie nowy system kalkulacji udziału w zyskach dla pracowników. Nowa strategia ma być „dostosowana do istniejącego systemu bonusów dla kadry zarządzającej”.

Co ciekawe, rekordowo wysokie premie dla pracowników nie będą jedynym potężnym wydatkiem, który został zaplanowany przez Mercedesa.

Do końca obecnej dekady niemiecka marka planuje wydać ponad 40 miliardów euro na pełną transformację energetyczną swoich samochodów. Producent ma bowiem ambitny plan, by do 2030 r. oferować wyłącznie auta elektryczne wszędzie „gdzie warunki rynkowe na to pozwolą”.