Wysokość sprzedaży szampana wraca na właściwe tory po pandemicznych spadkach. Eksperci z  Comité Champagne szacują, że globalna sprzedaż tego trunku w 2021 r. wyniosła 6,2 mld dolarów, czyli o 31 proc. więcej niż w roku 2020 i o 9 proc. więcej niż w 2019 r.

Reklama

Zdaniem Charlesa Goemaere’a, dyrektora generalnego organizacji, wzrost sprzedaży szampana spowodowany jest trzema głównymi czynnikami. Po pierwsze w wielu krajach lockdown nie były aż tak długi i rygorystyczny, dzięki czemu restauracje i hotele mogły być otwarte i wciąż serwować ten trunek. Po drugie sprzyjające warunki upraw w 2020 r. oznaczały możliwość uzupełnienia zapasów i wreszcie po trzecie – wzrosła domowa konsumpcja.

Na tym etapie nie mamy jeszcze szczegółowych informacji, ale wydaje się, że konsumpcja w domu była szczególnie wysoka. Konsumenci ze względu na panujący na świecie ponury nastrój postanowili się nieco częściej rozpieszczać. W wielu krajach, głównie anglosaskich, sprzedawcy wspominali o dużym popycie na szampana – powiedział Goemaere.

Marki premium napędzają rynek

W 2021 r. na świecie sprzedano prawie 322 miliony butelek szampana. I choć prawie połowa ogólnej sprzedaży - aż 44 proc. - przypadła na Francję, to jednak ostatecznie do znakomitego wyniku przyczynił się przede wszystkim eksport – był o 37,5 proc. wyższy niż w 2020 r. i o 15 proc. wyższy niż w 2019 r.

Głównym motorem napędowym dla rosnącego eksportu szampana okazały się marki premium takie jak Moët & Chandon, Dom Pérignon czy Veuve Clicquot, należące do koncernu LVMH, giganta na rynku dóbr luksusowych.

W przypadku tych marek spodziewamy się stałego tempa wzrostu, zwłaszcza w związku z ponownym otwarciem lokali fine diningowych – mówiła Emma de Szoeke wiceprezydentka ds. analityki i rozwoju w Moët Hennessy.

De Szoeke potwierdza jednocześnie, że wzrost domowej konsumpcji szampana spowodował największe zmiany na rynku.

Wszyscy musieliśmy znaleźć sposoby na świętowanie wyjątkowych okazji w domu - dodała De Szoeke. - I właśnie to jest główną przyczyną wzrostu, jaki zaobserwowaliśmy na rynku szampana, ponieważ trunek ten służy przede wszystkim do celebracji ważnych chwil w życiu.