10 najgorętszych miejsc na świecie

Temperatury w Europie właśnie osiągają szczytowe notowania. W samej Wielkiej Brytanii termometry pokazywały niedawno rekordowe 40 stopni Celsjusza, a w czwartek we Wrocławiu IMGW odnotował 37,4 stopni Celsjusza – rzadko kiedy mamy okazję mierzyć się z tak wielkimi i tak bezlitosnymi upałami...

Reklama

Okazuje się jednak, że Rzym, Madryt czy Wrocław to nadal pikuś w porównaniu z 10 najgorętszymi miejscami na Ziemi, gdzie dosłownie można się... roztopić.

1. Najgorętsze miejsca na świecie: Dasht-e Loot, Iran

Powszechnie za najgorętsze miejsce na Ziemi uważa się pustynię Dasht-e Loot w Iranie. Pomiary MODIS prowadzone przez NASA wykazały, że w ciągu pięciu z siedmiu lat to właśnie tam panowała najwyższa temperatura.

Za szczyt uważa się rok 2005, kiedy to termometry pokazywały aż 70,7 stopni Celsjusza. W takich warunkach nie jest w stanie przeżyć żaden człowiek, dlatego "mieszkańcami" pustyni są tylko i wyłącznie wydmy.

2. Najgorętsze miejsca na świecie: El Azizia, Libia

Niezwykle wysokie temperatury wcale nie są cechą charakterystyczną jedynie dla pustyni. Spotkamy się z nimi także w niektórych miastach. Dobrym przykładem jest El Azizia w Libii, położone na płaskowyżu Dzheffar Sahel.

13 września 1922 roku odnotowano tam temperaturę sięgającą 57,7 stopni Celsjusza! I choć data rekordu wydaje się odległa, mieszkańcy El Azizi mierzą się z nieludzkimi upałami rok w rok.

3. Najgorętsze miejsca na świecie: Dolina Śmierci, Kalifornia

Dolina Śmierci przez długi czas była uważana za najgorętsze miejsce na świecie. W 1913 roku na tej kalifornijskiej pustyni zanotowano temperaturę na poziomie 56,7 stopni Celsjusza.

Zdecydowanie, nazwa Doliny Śmierci nie jest przypadkowa. Choć podobno lisy i rysie lubią w tym miejscu urządzać sobie nocne polowania.

 

4. Najgorętsze miejsca na świecie: Kebili, Tunezja

Kabili - Tunezja / Shutterstock Kabili - Tunezja / Shutterstock

Kebili to małe miasteczko w Tunezji, położone na północy Afryki. Temperatura sięgająca ponad 50 stopni Celsjusza nie jest niczym nowym dla tamtejszych mieszkańców.

W lipcu 1931 roku naukowcy odnotowali w Kebili prawdziwy rekord gorąca – termometry wskazywały aż 55 stopni Celsjusza! Dalibyście radę żyć w takim upale?

5. Najgorętsze miejsca na świecie: Ghadames, Libia

Najgorętsze miejsca na świecie: Ghadames - Libia / Shutterstock Najgorętsze miejsca na świecie: Ghadames - Libia / Shutterstock

Ghadames to miasto oaz położone w południowo-zachodniej części Libii. Przed laty zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na zbudowane tutaj stare domy z błota, które zajmują ważne miejsce w historii państwa. Dziś to miejsce kojarzy się głównie z wysokimi temperaturami. 

Latem temperatura osiąga w mieście ponad 50 stopni Celsjusza, podczas gdy najwyższa notowana to 55 stopni. Podobno upały są tam tak wielkie, że mieszkańcy Ghadames pieką chleb na samym kamieniu!

 

 6. Najgorętsze miejsca na świecie: Timbuktu, Mali

Timbuktu, miasto w Mali na południu Sahary jest ciepłe nawet zimą – w styczniu temperatura utrzymuje się powyżej 30 stopni Celsjusza.

Kiedyś Timbuktu było słynnym miejscem handlu w Afryce, ale po okresie głodu w latach 70. stało się całkowicie martwe i jałowe. W mieście mieszka około 60 tys. osób, mimo że latem odnotowuje się tam temperatury do 54,4 stopni Celsjusza!

7. Najgorętsze miejsca na świecie: Kuwejt

Stolica Kuwejtu to jedno z najgorętszych miast na Bliskim Wschodzie. Co ciekawe, jest  to również jedna z najgorętszych metropolii na świecie. Latem 2016 roku termometry w mieście wykazywały przeszło 53,9 stopni Celsjusza

7. Najgorętsze miejsca na świecie: Tirat Zvi, Izrael

Tirat Zvi to miasto w Izraelu położone na zachód od rzeki Jordan w izraelskiej dolinie Beit Shean.  W czerwcu 1942 r. zanotowano tam temperaturę 53,8 stopni Celsjusza.

 

9. Najgorętsze miejsca na świecie: Wadi Halfa, Iran

Irańskie Wadi Halfa znajduje się w Sudanie nad brzegiem jeziora Nubia. Raczej próżno szukać tam deszczu, a od maja do czerwca miasto zamienia się w prawdziwy piekarnik. W kwietniu 1967 roku odnotowano tam najwyższą temperaturę – 53 stopnie Celsjusza.

10. Najgorętsze miejsca na świecie: Bandar-e-Mahshahr, Iran

Mahshahr to miasto handlowe niezwykle ważne w gospodarce Iranu. Mimo to, trudno mówić w tym przypadku o związanej z tym świetnej jakości życia.

Podobno mieszkańcy decydują się na masowe emigracje ze względu na nieludzkie upały. Najwyższa notowana temperatura w Mahshahr to 51 stopni Celsjusza!