Reddmatter - nowy superprzewodnik, który zrewolucjonizuje świat?

Zespół naukowców pod przewodnictwem profesor Rangi Dias z Uniwersytetu Harvarda odkrył zupełnie nowy materiał, który ma potencjał, by zrewolucjonizować współczesną technologię i energetykę. Chodzi o wodorek lutetu z domieszką azotu, który został nazwany przez badaczy „reddmatter” – czerwoną materią. Jest to nawiązanie do serii „Star Trek” oraz do właściwości surowca, który podczas tworzenia niespodziewanie zmienił kolor na jaskrawoczerwony.

Reklama

Reddmatter to tzw. superprzewodnik, czyli materiał, przez który elektrony mogą przepływać swobodnie, nie napotykając żadnego oporu. W teorii więc nowo odkryty surowiec może posłużyć do tworzenia elektrycznych pojazdów, komputerów kwantowych, supernowoczesnych urządzeń medycznych, superszybkich pociągów i przede wszystkim bezstratnych sieci energetycznych. Obecnie szacuje się bowiem, że na świecie traci się nawet 200 mln megawatogodzin energii elektrycznej z powodu niedoskonałości materiałów używanych do ich produkcji.

Naukowcy nieśmiało przekonują także, że reddmatter mógłby w przyszłości posłużyć do tworzenia tzw. tokamaków, czyli urządzeń potrzebnych do osiągnięcia fuzji jądrowej, która uważana jest za jeden z najbardziej obiecujących sposobów generowania olbrzymich ilości bezemisyjnej, niemal nieograniczonej energii.

Wyniki badań zespołu naukowców pojawiły się na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „Nature” w artykule zatytułowanym „Dowód na nadprzewodnictwo zbliżone do otoczenia w wodorku lutetu domieszkowanym azotem”. Badacze przekonują w nim, że aby materiał zyskał właściwości superprzewodnika, wymaga podgrzania do 20,5 stopnia Celsjusza i poddania go działaniu ciśnienia w wysokości 10 tys. barów. Mimo to jest to na tyle praktyczny surowiec, że naukowcy zaangażowani w badania twierdzą, że wyznaczy on nową erę nadprzewodników.

– Droga do elektroniki użytkowej opartej na nadprzewodnikach, bezstratnych sieci energetycznych, efektywnego transportu i znacznych ulepszeń urządzeń do syntezy jądrowej jest teraz rzeczywistością. Uważamy, że znaleźliśmy się w nowoczesnej erze nadprzewodników – podsumowała profesor Dias w oświadczeniu.

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy Cię na nasze konto na Instagramie: