Przytłaczająca większość plastikowych śmieci w Stanach Zjednoczonych nie jest poddawana recyklingowi – i to nawet jeśli odpady te zostaną prawidłowo wyrzucone do właściwych kontenerów przeznaczonych na tworzywa sztuczne.

Reklama

Nowy raport „Prawda na temat recyklingu plastiku w USA 2021, fakty i liczby” przygotowany przez organizacje The Last Beach Cleanup oraz Beyond Plastics na podstawie danych m.in. amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) rzuca przerażające światło na proces recyklingu śmieci w Stanach Zjednoczonych, który z roku na rok staje się coraz mniej efektywny.

Niski odsetek recyklingu plastiku

Według danych EPA w 2018 r. USA poddawały ponownemu przetworzeniu jedynie 8,7 proc. plastikowych odpadów. W 2021 r. odsetek ten zmniejszył się do 5-6 proc., a „pozostałe 94 proc. śmieci trafia na wysypiska, do spalarni lub do oceanów, rzek i lasów po tym, jak zostały użyte tylko raz, często ledwie przez kilka minut”.

Wpływ na tę sytuację ma kilka czynników. Raport wskazuje m.in. znaczny wzrost populacji, preferencje konsumenckie dotyczące używania jednorazowych opakowań plastikowych oraz niskie kary za wyrzucanie śmieci w nieodpowiednich miejscach.

Niebagatelne znaczenie miał też zakaz eksportu plastikowych odpadów z USA wprowadzony przez Chiny w 2017 r. Wcześniej wiele państw azjatyckich przyjmowało do siebie tysiące ton śmieci wykonanych z tego tworzywa, ale odkąd ograniczono te praktyki więcej odpadów pozostaje w Stanach Zjednoczonych, których możliwości recyklingu pozostają na podobnym poziomie.

– Wskaźnik recyklingu tworzyw sztucznych w USA nigdy nie wynosił około 4-5 proc. Jest za mało fabryk, które mogą to zrobić. Proces jest również wodochłonny, więc nie zbudujemy więcej USA nie wybudują więcej tego typu zakładów – mówiła w raporcie Jan Dell, założycielka Last Beach Cleanup.

Recykling plastiku – nieefektywny proces

Organizacje w swoim badaniu zwracają jednak uwagę na jeszcze jeden aspekt – nawet jeśli śmieci ostatecznie trafią do recyklingu, to proces ten okazuje się być umiarkowanie efektywny. Około jedna trzecia materiału, z którego wykonane są plastikowe butelki PET, jest bowiem wyrzucana w trakcie recyklingu.

– Przemysł plastiku musi przestać kłamać na temat recyklingu plastiku. Proces ten nie działa i nigdy nie będzie działać i żadna ilość fałszywej reklamy tego nie zmieni. Zamiast tego marki konsumenckie i rządy muszą wprowadzić polityki, które zmniejszą produkcję, użycie i wyrzucanie plastiku – mówiła Judith Enck, prezeska organizacji Beyond Plastics i była regionalna administratorka w EPA.

Wśród efektywnych rozwiązań raport wskazuje m.in. zakaz korzystania z plastikowych toreb i butelek oraz stacje z wodą pitną, w których okoliczni mieszkańcy mogą napełniać swoje butelki wielokrotnego użytku.

Jednocześnie badanie odnotowuje fakt, że w USA aż 66 proc. odpadów papierowych jest poddawana recyklingowi.