Puszcza Białowieska - najbardziej niedocenione miejsce w Europie

Gdzie w Polsce można spotkać największą liczbę turystów? W tym aspekcie „centrami” okażą się zapewne większe miasta, takie jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że wytrawni podróżnicy powoli odchodzą od zwiedzania wielkich aglomeracji na rzecz miejsc dzikich lub mało znanych. Według CNN jednym z najbardziej niedocenianych regionów jest Puszcza Białowieska!

Reklama

Jeśli jesteście miłośnikami natury, Podlasie z pewnością powinno znaleźć się na waszej podróżniczej „wish list”. Dlaczego? Ponieważ na jego terenie znajdują się aż cztery parki narodowe oraz mnóstwo dzikich miejsc, w których człowiek jest jedynie gościem.

Puszcza Białowieska - zimowa sceneria z filmowej Narni

Wśród najpiękniejszych miejsc na terenie Podlasia na największe uznanie zasługuje Puszcza Białowieska, czyli prastary las, który od wieków stoi na straży najcenniejszych skarbów przyrodniczych. Przed kilkoma laty jego dzikie piękno docenili m.in. twórcy filmu "Opowieści z Narni: Lew, czarownica i stara szafa", którzy właśnie na terenie Białowieży postanowili nakręcić kilka kluczowych zimowych kadrów. 

Zimowe scenerie w filmie Zimowe scenerie w filmie

Najciekawszym plenerem okazał się skuty lodem zalew Siemianówka, który totalnie zauroczył twórców filmu. Jednak nie tylko z powodu filmowych plenerów warto odwiedzić Białowieski Park Narodowy. 

Tylko czy oprócz pięknych widoków, oferuje przyjezdnym także jakieś atrakcje?

Białowieski Park Narodowy - atrakcje

Zdecydowana większość turystów przyznaje, że wśród wielu pięknych zakamarków Podlasia, to właśnie Białowieski Park Narodowy wydaje się najbardziej wyjątkowy.

Co ciekawe, na terenie parku dawniej znajdował się Pałac Carski, dziś jest już tylko wspomnieniem, ale gdyby przetrwał liczne zawirowania historii, byłby prawdziwą perłą architektoniczną regionu.

Aktualnie na jego miejscu znajduje się Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, na którym wciąż możemy podziwiać kilka pozostałości po pałacu. Mówimy o dworku gubernatora grodzieńskiego czy domu marszałkowskim.

Samo muzeum z pewnością jest dobrym startem dla turystów, którzy nie mieli jeszcze okazji zaznajomić się z historią terenu, jej przyrodniczym bogactwem i próbą jego ochrony. To wydaje się być szczególnie ważne, jeśli zależy nam na wycieczce pełnej refleksji.

Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, jest Rezerwat Ścisły Białowieskiego Parku Narodowego - uważany jest za główną atrakcję Białowieży i Puszczy Białowieskiej.

Pamiętajmy jednak, że wejście na ten teren jest możliwe tylko wtedy, kiedy wynajmiemy wykwalifikowanego przewodnika, który otworzy nam oczy na zjawiska, obok których normalnie pewnie przeszlibyśmy obojętnie...

 

 

Białowieski Park Narodowy - zagroda żubrów

Zagroda żubrów to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Białowieży.

Oprócz żubrów w zagrodzie znajdują się również żubronie, jelenie, wilki, sarny, łosie oraz dziki, a kilka kilometrów dalej znajdziemy specjalną ścieżkę edukacyjną Żebra Żubra.

Atrakcje Białowieży: Cerkwie, koleje i drezyny

Wśród białowieskich atrakcji znajdziemy także Cerkiew św. Mikołaja, jeden z najciekawszych zabytków architektury sakralnej regionu, w której wizytowali rosyjscy carowie - Aleksander III i Mikołaj II.

Nieopodal natomiast znajduje się tzw. Miejsce Mocy, czyli tajemnicza polana, która zabierze nas w zupełnie inny wymiar. Ci, którzy zdążyli już ją odwiedzić, twierdzą, że jest naprawdę magiczna!

A jeśli zależy wam na nieco bardziej aktywnym sposobie spędzenia czasu, warto wybrać się na przejażdżkę drezyną lub Koleją Leśną Puszczy Białowieskiej, która dowozi turystów aż nad jezioro Topiło.

A gdzie zatrzymać się podczas urlopu w Puszczy Białowieskiej? 

 

Hotel Żubrówka Białowieża

dron_zubrowka_002.jpg dron_zubrowka_002.jpg

Jeśli chodzi o noclegi, w Białowieży znajdziemy całe mnóstwo klimatycznych domków wolnostojących lub apartamentów, dostępnych szczególnie w okresie od wiosny do jesieni. 

Dla tych natomiast, którzy chcieliby połączyć zwiedzanie Puszczy Białowieskiej z odrobiną luksusowego wypoczynku, proponujemy czterogwiazdkowy hotel Żubrówka Białowieża.

Wewnątrz hotelu znajdziemy 104 pokoje jedno- i dwuosobowe oraz sześć luksusowych apartamentów: królewski, carski, prezydencki, książęcy i senatorski.

Oprócz tego, goście mają dostęp do hotelowej restauracji Żubrówka, która oferuje kuchnię regionalną oraz myśliwską opartą na tradycyjnych przepisach, kompleks basenowy, korty oraz centrum SPA Klinika La Perla.

 

Najbardziej niedocenione miejsca w Europie

Oprócz Puszczy Białowieskiej w rankingu najbardziej niedocenionych miejsc w Europie według CNN znalazły się:

1. Norwich, Anglia

2. North Uist, Szkocja

3. Jeziora Inari i Nellim, Finlandia

4. Region Midland, Irlandia

5. Orange, Francja

6. Bazylea, Szwajcaria

7. Antwerpia, Belgia

8. Wiesbaden, Niemcy

9. Picos de Europa, Hiszpania

10. Góry Zachodniorumuńskie, Rumunia

11. Zagori, Grecja

12. Sardynia, Włochy

13. Rotterdam, Holandia

14. Kalmar, Szwecja

15. Patmos, Grecja

16. Henne Strand, Dania

17. Wilno, Litwa

18. Prisztina, Krosowo

19. Pula, Chorwacja

20. Bansko, Bułgaria