Przewodnik po zorzy polarnej – co zrobić, by ją zobaczyć?

Zorza polarna – znana także jako „aurora borealis” – w najprostszym ujęciu jest pasmem kolorowych świateł tańczących głównie na niebie Północnej Europy. Wielu ludzi uważa ją za zjawisko niezwykle magiczne, takie, które mogą obserwować jedynie nieliczni.

Reklama

My jednak podejdziemy do tematu nieco inaczej. Nie opowiemy Wam o tym, jaka jest zorza, ale zdradzimy, co zrobić, by móc ją zobaczyć na własne oczy. Zanim przejdziemy do podróżniczego przewodnika po zorzy polarnej, powinniśmy najpierw wyjaśnić kilka najważniejszych kwestii na jej temat.

Skąd się bierze zorza polarna?

W najprostszym ujęciu, światła zorzy powstają w wyniku burz magnetycznych oraz ogromnych rozbłysków słonecznych, które wysyłają podmuchy naładowanych cząsteczek w kierunku Ziemi. Cząsteczki te, wchodząc w ziemską atmosferę, generują światło o różnych kształtach, kolorach i poziomie jasności.

Zorza polarna najczęściej występuje w kolorach zieleni, czerwieni oraz fioletu. Czynniki te zależą w dużej mierze od aktywności słonecznej, przez co zaobserwowanie zjawiska można porównać do wygranej w totka – trzeba mieć szczęście. I my dziś o to szczęście trochę powalczymy.

Przedstawiamy 7 wskazówek dotyczących obserwacji zorzy polarnej, które co prawda nie mogą zagwarantować sukcesu, ale z pewnością Was do niego przybliżą!

1. Chcesz spotkać zorzę polarną? Szukaj jej zimą!

Według wielu podróżników na obserwację zorzy polarnej najlepiej wybrać się zimą. W tym czasie jest ona widoczna przede wszystkim na półkuli północnej – obejmuje to dokładnie okres pomiędzy październikiem a marcem.

Dlaczego właśnie zimą? Odpowiedź jest prosta. O tej porze roku dzień jest o wiele krótszy, przez co mamy więcej czasu na to, by rzeczywiście czekać na pojawienie się zorzy.

Co więcej, najbardziej wysunięte na północ regiony Norwegii, Finlandii, Szwecji oraz Islandii pod koniec grudnia doświadczają nocy polarnych, w czasie których w ogóle nie ma Słońca.

2. Gdzie szukać zorzy polarnej? Kieruj się na północ

Norwegia, Finlandia, Szwecja czy Islandia, o których właśnie wspomnieliśmy, powszechnie uważane są za najlepsze punkty do obserwacji zorzy polarnej. Jednym słowem: musimy kierować się na północ!

Większość aktywności molekularnej, dzięki której powstaje zorza polarna, gromadzi się wokół biegunów magnetycznych Ziemi. Z tego powodu region arktyczny jest idealnym miejscem na nasze polowania.

Co ciekawe, niektóre z najlepszych pokazów świetlnych mają miejsce w pobliżu lub powyżej koła podbiegunowego. Między 65 a 72 stopniem szerokości geograficznej znajduje się region zwany „pasem zorzy polarnej” lub „strefą zorzy polarnej”.

Najlepsze miejsca do obserwacji zorzy polarnej:

  • Kirkenes, Norwegia
  • Tromso, Norwegia
  • Archipelag Loftów, Norwegia
  • Kiruna, szwedzka Laponia
  • Svalbard

 

3. Jeśli chcesz zobaczyć zorzę polarną, wyjedź z miasta

Zanieczyszczenia świetlne są jedną z największych przeszkód w obserwacji zorzy polarnej, a – jak możemy się domyślać – problem ten dotyczy przede wszystkim dużych miast.

Z tego powodu podróżnicy twierdzą, że szansę na spotkanie zorzy mogą zwiększyć małe miasteczka lub śnieżne dzicze, które – swoją drogą – lepiej zwiedzać w obecności przewodnika.

I ma to swoje dwa dodatkowe plusy: nie tylko lepiej wchłoniemy kulturę mieszkańców danego regionu, ale także znacznie pogłębimy nasze relacje z danym terenem. Największe atrakcje spotyka się przypadkiem, a nie z mapą w ręku.

4. Przed poszukiwaniem zorzy polarnej sprawdź prognozy pogody

Ten punkt wydaje się dość oczywisty. Ale uwierzcie nam, w tego typu podróżach warto zwracać uwagę nawet na najbardziej oczywiste rzeczy, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie takiej wyprawy.

Przed zaplanowaniem wycieczki do punktu obserwacyjnego, sprawdźcie pogodę. Najlepiej zdecydować się na tzw. „suche” miesiące, czyli takie, które raczej nie obfitują w opady atmosferyczne. Zachmurzone niebo i deszcz raczej nie zagwarantują wam sukcesu.

5. Chcesz zobaczyć zorzę polarną? Nie śpij

Tak, niestety, podczas „łapania” zorzy polarnej mocny sen raczej nie jest wskazany. Oczywiście, noc w niektórych regionach Północy trwa przez cały dzień, ale zjawisko to pojawia się raczej niespodziewanie – choć statystyki mówią, że najczęściej w najzimniejszym i najciemniejszym momencie nocy.

Szczyt zorzy polanej wypada zazwyczaj pomiędzy 23:00 a 02:00. Jeśli więc zarezerwujecie sobie przeprawę z podróżnikiem, możecie spodziewać się, że wyruszycie na nią około godziny 21:00.

6. Ubierz się odpowiednio do pogody

Jeśli wydaje Wam się, że polska zima to prawdziwy hardcore, podróż do Europy Północnej z pewnością stanie się lekcją życia. Średnia temperatura na Svalbardzie o tej porze roku wynosi około -15 ° C, a bywa zimniej.

Mając to na uwadze, pamiętajcie o odpowiednim ubiorze. Ocieplana kurtka i spodnie, bielizna termiczna, wełniana czapka, szalik i rękawiczki oraz termos gorącej herbaty to podstawa.

7. Chcesz zobaczyć zorzę polarną? Bądź cierpliwy!

Jeśli zrobiliście już to wszystko, a zorza polarna wciąż wam ucieka, musicie uzbroić się w cierpliwość. Światła zorzy nie pojawiają się według żadnego harmonogramu. Czasami możemy je zobaczyć w momencie zachodu słońca, a czasami nawet o wschodzie. Dajcie sobie czas i pozwólcie działać naturze – jesteśmy pewni, że w końcu Wam to wynagrodzi!