Przekręt na jachcie rosyjskiego oligarchy 

Rosyjscy oligarchowie niechętnie przepisują własność swoich superjachtów na inne osoby – chyba że chodzi o uratowanie statków przed zachodnimi sankcjami - choć i to nie zawsze gwarantuje sukces.

Reklama

Jedną z takich nieudanych prób ma na swoim koncie oligarcha Aliszer Usmanow, który przepisał na swoją siostrę Gulbakhor Ismajlową należący do niego jacht „Dilbar” – największą tego typu jednostkę na świecie wartą około 750 mln dolarów. Jako że niemieckim śledczym dość szybko udało się ustalić, kto został nową właścicielką jachtu, a Ismajlowa figuruje na liście sankcji, „Dilbar” został uziemiony w porcie w Hamburgu.

 

Podobnego losu dwukrotnie próbował też uniknąć inny oligarcha – Sulejman Karimow, właściciel dwóch superjachtów. Pierwszy z nich – wart 325 mln dolarów statek „Amadea” – przez ponad miesiąc ukrywał się na wodach wyspy Fidżi, by ostatecznie trafić w ręce amerykańskich służb. Drugiemu jachtowi – wartemu 140 mln „Solandge” – udało się jednak uciec.

Jednostka na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę odpłynęła w kierunku Gibraltaru z portu w Hamburgu tuż po tym, jak z dnia na dzień właścicielem jachtu stał się 76-letni miliarder, były książę koronny Arabii Saudyjskiej Muqrin bin Abdulaziz.

Eks-monarcha nie znajduje się na żadnej liście sankcyjnej, dlatego też jacht „Solandge” z nowym właścicielem w dokumentach mógł opuścić niemieckie wody nie niepokojony przez lokalne służby. Okoliczności przekazania statku w ręce saudyjskiego księcia nie są jednak znane.

W podobny sposób sankcji uniknął też m.in. jeden z jachtów Romana Abramowicza Aquamarine, którego oficjalny właściciel zmienił się dokładnie 24 lutego – w dzień rosyjskiej inwazji.

„Solandge” – przepych na pięciu pokładach

Solandge, wnętrze superjachtu oligarchy Sulejmana Karimowa/fot. Lurssen Solandge, wnętrze superjachtu oligarchy Sulejmana Karimowa/fot. Lurssen

„Solandge”, jak przystało na superjacht rosyjskiego oligarchy, to pływający pałac. Jednostka ma pięć pokładów, na których znajdują się m.in. basen, w pełni wyposażone spa z sauną, salonem piękności, pokojem masażu i łaźnią parową, ponadto siłownia, kino, klub nocny z dużym parkietem i stanowiskiem DJ-a oraz bar z fortepianem.

Każde pomieszczenie wykończone jest natomiast marmurem, złotem, skórą i najwyższej jakości drewnem. Centralnym punktem jednostki jest natomiast… 15 metrowa rzeźba rozciągająca się na wszystkich pokładach statku.