Tatra T77 - czeska limuzyna z historią

Intrygujący, niezwykle rzadki i jeden z najbardziej wpływowych projektów czechosłowackiego rynku luksusowych samochodów – tak o najnowszym przedmiocie jednej ze swoich aukcji pisze na swojej stronie RM Sotheby’s. Mowa oczywiście o klasyku klasyków – Tatrze T77, kultowej limuzynie produkowanej w Czechosłowacji w latach 1934-36.

Reklama

W tym czasie powstało zaledwie 106 sztuk tego niezwykłego auta, wciąż uważanego za jedną z najbardziej fascynujących i rewolucyjnych przedwojennych konstrukcji samochodowych.

Niestety, większość z nich nie przetrwała próby czasu, a do dziś zachowało się jedynie pięć sztuk T77. A jedna z nich właśnie szuka nowego właściciela i bez dwóch zdań będzie to prawdziwa kolekcjonerska gratka.

Tatra T77, przód auta, fot. Sotheby's Tatra T77, przód auta, fot. Sotheby's

Czeskie samochody - Tatra T77 - królowa aerodynamiki

Tatra T77, tył auta, fot. Sotheby's Tatra T77, tył auta, fot. Sotheby's

O wyjątkowości Tatry T77 świadczy przede wszystkim jej niezwykle nowoczesny design utrzymany w duchu art eco. Za projekt auta odpowiada trzech wybitnych konstruktorów: Hans Ledwinka, Erich Übelacker oraz Paul Jaray – projektant zeppelinów i ekspert od aerodynamiki.

Wkład tego ostatniego był szczególnie istotny, bowiem Tatra T77 jako pierwszy seryjny samochód w historii projektowana była z myślą o oszukaniu fizyki i maksymalizacji osiągów poprzez minimalizację opływu powietrza.

To właśnie dlatego auto wyróżnia się tak futurystycznym, opływowym kształtem, z charakterystycznymi, zakrytymi tylnymi nadkolami oraz potężnym spojlerem zapewniającym stabilność.

Spoiler na pokrywie silnika Tatry T77, fot. Sotheby's Spoiler na pokrywie silnika Tatry T77, fot. Sotheby's

Dzięki powyższym elementom konstrukcyjnym oraz 3-litrowemu silnikowi V8 o mocy 60 KM Tatra T77 była w stanie rozpędzić się do 145 km/h – prędkości zawrotnej jak na tamte czasy.

Co więcej, nadwozie auta było tak rewolucyjne, że nawet wiele współczesnych supersamochodów nie może dorównać starej dobrej Tatrze pod względem właściwości aerodynamicznych. Według niektórych źródeł model T77 ma siódmy najniższy wskaźnik oporu powietrza w historii motoryzacji.

Co ciekawe, to właśnie Tatrą T77 inspirował się także sam Ferdinand Porsche przy projektowaniu kultowego Volkswagena Beetle’a. Do dziś zresztą zakres tych inspiracji pozostaje jedną z większych kontrowersji w historii niemieckiej marki, z którego Ferdinand Porsche musiał się nieraz gęsto tłumaczyć.

Zabytkowa Tatra T77 z 1934 na sprzedaż - szczegóły aukcji w Sotheby's

Tatra T77, wnętrze, fot. Sotheby's Tatra T77, wnętrze, fot. Sotheby's

Egzemplarz Tatry T77 wystawiony na aukcję przez Sotheby's pochodzi z 1934 r. i był jednym z pierwszych modeli, który zjechał z taśmy produkcyjnej. W 2022 r. zakończyła się natomiast trwająca dekadę renowacja auta, która łącznie pochłonęła ponad milion dolarów

Być może z tego względu Sotheby's nie podjęło się wyceny auta, które pod młotek trafi już 4 marca 2023 r.