Noc spadających gwiazd, czyli deszcz Perseidów 2022 – kiedy oglądać?

Deszcz Perseidów uważany jest za najpiękniejszy pokaz spadających gwiazd, jaki pojawia się w ciągu całego roku. I choć jego szczyt przypada w nocy z 12 na 13 sierpnia 2022, jeszcze nie wszystko stracone...

Reklama

Pokaz spadających Perseidów rozpoczął się w tym roku na niebie już 17 lipca i potrwa do 24 sierpnia. Oznacza to, że czekają nas tygodnie niesamowitych kosmicznych wrażeń! Zaplanuj noc spędzoną na oglądaniu "spadających gwiazd" i wypowiedz życzenie!

Perseidy - NASA wyjaśnia, czym są

Warto wiedzieć, że Perseidy to w rzeczywistości największy rój meteorów - bardzo jasnych i bardzo szybkich, które pozostawiają za sobą długą falę światła i koloru.

- Meteory pochodzą z resztek cząstek komet i kawałków zniszczonych asteroid. Kiedy komety krążą wokół Słońca, zostawiają za sobą ślad. Każdego roku Ziemia przechodzi przez te ślady gruzu – czytamy na oficjalniej stronie NASA.

Według NASA ten coroczny spektakl świateł jest dziełem Komety Swift-Tuttle. Kiedy siedzimy sobie wygodnie, oglądając „spadające gwiazdy”, tak naprawdę obserwujemy szczątki komety, które nagrzewają się, gdy wchodzą w atmosferę i spalają w niej, dając efekt jasnego wybuchu światła. 

 

NOC SPADAJĄCYCH GWIAZD 2022 – gdzie i jak oglądać deszcz Perseidów? 

Deszcz Perseidów będzie najlepiej widoczny na półkuli północnej – czyli także w Polsce - i na południowych szerokościach geograficznych. W rzeczywistości do jego obserwacji wcale nie potrzebujemy jakiegoś specjalistycznego sprzętu. Wystarczy noc, koc i odrobina cierpliwości.

Spadające Perseidy najłatwiej jest zlokalizować za pomocą gwiazdozbioru Kasjopei. Znajdziemy go, podążając za linią, która wychodzi od Wielkiego Wozu i przechodzi przez Gwiazdę Polarną.

Deszcz Perseidów / Planetarium EC1 Deszcz Perseidów / Planetarium EC1

A zatem najbliższy miesiąc to najlepszy czas na oglądanie "spadających gwiazd".