Prosecco króluje w kategorii win musujących

Prosecco to kluczowy produkt całej kategorii win musujących, a trend wzrostowy w tym segmencie obserwowany jest już od kilku lat – to właśnie włoskie bąbelki królują w kartach win w restauracjach i pubach na całym świecie.

Reklama

Według danych firmy NielsenIQ w ciągu ostatnich 12 miesięcy (do końca kwietnia) Polacy wydali na wina musujące ponad 688 mln zł, co oznacza ponad 13-procentowy wzrost rok do roku. Ilościowo rynek urósł natomiast o 6,3 proc.

Najpopularniejsze prosecco w Polsce

Największy wpływ na wynik miało właśnie prosecco, którego wartość sprzedaży stanowi aż 43 proc. całego segmentu win musujących w Polsce. Rynek ten rośnie niemal 18 procent rok do roku. Numerem jeden jeśli chodzi o sprzedaż w Polsce jest natomiast Mionetto Prosecco, które rośnie trzy razy szybciej niż cała kategoria prosecco.

–  W tym roku, mimo ekonomicznych zawirowań, sprzedaż naszego Mionetto przybiera na sile – potwierdza Joanna Semczuk, dyrektor ds. Handlu i Logistyki w firmie Henkell Freixenet Polska. 

– W tym segmencie byliśmy prekursorami na polskim rynku. To marka Mionetto jako pierwsza pokazała Polakom zupełnie nowy styl picia prosecco. Okazało się, że to nie tylko lampka bąbelków na sylwestra. To włoski styl życia dostępny dla każdego, o każdej porze roku – dodaje Semczuk.

Mionetto Prosecco  pochodzi z włoskiego regionu Treviso, wytwarzane jest nieprzerwanie od 1887 roku. Charakteryzuje się wyrazistym, owocowo-kwiatowym aromatem z świeżymi i orzeźwiającymi nutami pochodzącymi z dojrzałego jabłka odmiany golden, a także akcentami lukrecjowymi i akacjowymi.

– To wino praktycznie na każdą okazję. Idealne do owoców morza, ryb, drobiu czy deserów. Doskonałe w roli aperitifu – mówi Tomasz Potrzebowski, ekspert rynku wina w firmie Henkell Freixenet Polska

Mionetto Prosecco jest też laureatem tegorocznej edycji konkursu Złoty Paragon – Nagrody Kupców Polskich w kategorii „wina musujące i szampany”. Jak podano w uzasadnieniu – to jeden z tych produktów, który w ostatnim roku „kształtował polski handel detaliczny".

Drinki z prosecco - najlepsze propozycje

Ale prosecco to też baza dla wielu popularnych drinków i  koktajli, które bez problemu można przygotować w domowych warunkach. Trend miksologii barmańskiej bardzo mocno wpłynął na tę kategorię.

– Ulubione wino musujące można zaserwować w formie stylowego koktajlu.  Zachęcam do takich eksperymentów zwłaszcza w wakacje. Szczególnej uwadze polecam połączenie prosecco ze świeżym sokiem pomarańczowym, czyli Mimozę, lub z musem brzoskwiniowymto z kolei Bellini. Niezwykle ciekawy i wyjątkowo pyszny jest również koktajl o nazwie Hugo, będący połączeniem prosecco, syropu z kwiatów czarnego bzu, wody, limonki i liści mięty – podsumowuje Tomasz Potrzebowski.