Prosecco nie jest eko. Nowe badania nie pozostawiają złudzeń

Prosecco w ostatnich latach stało się jednym z najpopularniejszych lekkich alkoholi na świecie. Badania wskazują jednak, że wynikająca z tego zwiększona produkcja trunku jest bardzo szkodliwa dla środowiska naturalnego i prowadzi do poważnych szkód ekologicznych.
Pijesz prosecco? Miej wyrzuty sumienia
Wygląda na to, że prosecco stało się kolejnym produktem, którego spożycie powinno wywoływać ekologiczne wyrzuty sumienia. Badania naukowców z Uniwersytetu w Padwie wskazują bowiem, że wytwarzanie tego musującego białego wina przyczynia się do erozji gleby w północno-wschodnich Włoszech na olbrzymią skalę.
Wraz ze wzrostem popytu na prosecco jego produkcja zintensyfikowała się przede wszystkim na stromych zboczach, gdzie gleba jest z reguły sypka i pozbawiona wszelkich naturalnych osłon. Ulewny deszcz powoduje z kolei jej wymywanie i erozję.
Według szacunków wytworzenie jednej butelki prosecco przyczynia się do utraty ponad 4 kilogramów gleby, co przy rocznej produkcji w regionie sięgającej blisko 90 milionów butelek skutkuje utratą aż 400 tysięcy ton gleby. Tak ogromna skala strat jest więc nie tylko szkodliwa dla lokalnych winnic, ale i całego środowiska naturalnego Włoch.
Polecamy
Polecamy
Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie!
Prosecco szkodliwe dla środowiska
Spływająca ze zboczy gleba nasycona pestycydami pochodzącymi z upraw ostatecznie ląduje bowiem w rzekach, co w konsekwencji prowadzi do ich mętnienia i rozprowadzania zanieczyszczeń po całym kraju. Pomijając już wynikający z tego drastyczny wzrost kosztów uzdatniania wody w miastach i wsiach, cierpią na tym wszelkie wodne ekosystemy, a nieczystości trafiają do morza.
Czy to oznacza, że powinniśmy ograniczyć spożycie prosecco? Z pewnością. Zwłaszcza że problem nie dotyczy jedynie Włoch, a rocznie na całym świecie produkuje się i spożywa prawie 400 milionów butelek tego musującego trunku. Poza tym innych rozwiązań należy szukać w naturze. Autorzy badań wskazują, że ilość utraconej na zboczach gleby można by zmniejszyć aż trzykrotnie, gdyby uprawy obsadzano żywopłotami i trawą.
Popularne
- 1 Pełnia Księżyca w sierpniu 2022: Ostatni SUPER KSIĘŻYC tego roku przyniesie wielkie zmiany
- 2 Czy warto dodawać wodę do whisky? Będziesz zaskoczony odpowiedzią ekspertów
- 3 WELL CHEF: Turbot w gęstym sosie choron z wrocławskiej restauracji Martim
- 4 Porsche Taycan Turbo S najszybszym samochodem elektrycznym. Pobił Teslę o ponad 2 sekundy!
- 5 Personalizowany Rolls-Royce księżniczki Małgorzaty trafi na aukcję. Cena może Was zaskoczyć!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Wybrano 20 najpiękniejszych miast na świecie według naukowców. Badacze włączyli Google Street View i...

Wybrano 3 najlepsze smartfony na świecie. OPPO Find X5 Pro najbardziej zaawansowanym telefonem 2022/2023

Rzekomy obraz Pabla Picassa odnaleziony w trakcie nalotu narkotykowego. "Może być wart miliony dolarów"

Z DRUGIEJ RĘKI: Martyna Zastawna z WoshWosh - ze sneakersowej niszy do klubu liderek biznesu w Polsce
