Jak wiadomo nie od dziś pogoń za wieczną młodością nie kończy się zbyt dobrze, czego najlepszym przykładem jest bohater powieści Oscara Wilde’a Dorian Gray. Ale Jeff Bezos i inni magnaci finansowi z USA zdają się tym nie przejmować i na potęgę inwestują w firmy opracowujące metody powstrzymywania procesu starzenia. O jednej z nich – Altos Labs – zrobiło się szczególnie głośno właśnie ze względu na zaangażowanie szefa Amazona.

Reklama

Altos Labs, czyli projekt wieczna młodość

Startup został założony przez miliardera rosyjskiego pochodzenia Yuri Milnera, który – a jakże – zbił fortunę w Facebooku i firmie Mail.ru. Aktualny cel Milnera jest prosty – ściągnąć do swojej firmy najtęższe naukowe umysły świata i z ich pomocą opracować technologię odmładzania komórek, która ostatecznie doprowadzi do wydłużenia ludzkiego życia. Do tak ambitnego projektu naturalnie niezbędne są olbrzymie środki.

Te, według serwisu „MIT Technology Review”, ma pomóc zorganizować Richard Klausner – przedsiębiorca i były szef amerykańskiego Narodowego Instytutu Nowotworów, który jest specem od pozyskiwania lukratywnych darowizn na finansowanie inicjatyw związanych z biotechnologią. Według papierów wartościowych Altos Labs, które ujawniono w czerwcu tego roku, spółka zebrała co najmniej 270 mln dolarów.

Największe umysły naukowe

Dzięki tym środkom do projektu mogli dołączyć słynni i często kontrowersyjni naukowcy. Jednym z nich jest Juan Carlos Izpisua Belmonte, który wierzy w możliwość wydłużenia ludzkiego życia o 50 lat. Hiszpański biolog był m.in. zaangażowany w projekt połączenia człowieka z małpą w celu pozyskania bazy organów do przeszczepu. Na pokładzie znaleźli się także krajan Belmonte, Manuel Serrano, który przeprowadzał kontrowersyjne eksperymenty genetyczne na myszach oraz wynalazca „zegara biologicznego” – profesor Steve Horvath.   

Największą gwiazdą zespołu naukowców jest jednak Shin’ya Yamanaka, japoński lekarz, który w 2012 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny za swoje badania nad komórkami macierzystymi. Yamanaka będzie zasiadał w radzie konsultacyjnej Altos Labs i nie będzie pobierał żadnego wynagrodzenia. Tymczasem pozostali naukowcy mogą liczyć na siedmiocyfrowe pensje, udziały w firmie i pełną wolność badawczą.

Wieczna młodość tylko dla bogatych?

Altos Labs to jednak niejedyny startup próbujący pokonać naturalne procesy biologiczne człowieka. Poza nim istnieją już takie firmy jak np. Life Biosciences, AgeX Therapeutics czy Calico Labs, przy czym ta ostatnia została założona przez twórcę Google Larry’ego Page’a. Sam Bezos ma być bardzo zainteresowany tematem od stosunkowo długiego czasu i w roku 2018 inwestował już pieniądze w podobny startup o nazwie Unity Biotechnologies.

Walka ze starzeniem i śmiercią to w ogóle coraz popularniejszy biznes wykorzystujący wzrastającą obsesję miliarderów z Doliny Krzemowej na punkcie osiągnięcia długowieczności. Miejmy więc nadzieję, że ta obsesja da początek zupełnie nowym odkryciom w dziedzinie biologii i fizjologii ludzkiej i przede wszystkim, że nie tylko ta wąska grupa będzie miała okazję skorzystać z dobrodziejstw takiej technologii.