Trendy z TikTok’a: Proffee, czyli proteinowy napój z kawą 

Poranek bez kawy jest dla niektórych porankiem straconym. Ten niepozorny napój, zabielany lub nie, stał się już czymś w rodzaju relaksującego rytuału, który z przyjemnością odprawiamy każdego dnia. W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się jednak o pewnej innowacji  - dlaczego niektórzy dodają do swojej kawy odrobinę napoju proteinowego? Nowy trend na TikTok’u stał się ratunkiem dla tych, którzy nie mogą się obudzić.

Reklama

- Osoby, które mają problem z dostarczeniem sobie odpowiedniej ilości białka czy kalorii, mogą śmiało sięgać po proffee. To doskonały dodatek, zaspokajający nasze dzienne zapotrzebowanie na białko – mówi dla Byrdie Ruby Ali, dietetyczka.

Okazuje się jednak, że korzyści płynące ze stosowania proffee będą wynikać ze sposobu, w jaki go przygotujemy. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość koktajlu lub proszku proteinowego, a także na rodzaj kawy, którą wykorzystujemy w przepisie. Według specjalistów wykorzystanie białkowego dodatku może być sposobem na ograniczenie cukru i innych substancji słodzących, ale sam smak napoju jest raczej specyficzny. Czy mimo wszystko powinniśmy się do niego przekonać?

 

 

Koktajl proteinowy z kawą – dlaczego warto po nią sięgnąć?

Jedną z największych zalet włączenia proffee do jadłospisu jest to, że dostarcza nam dodatkowej dawki niezbędnych witamin i składników mineralnych, a także znacznie wpływa na poziom energii. W niektórych sytuacjach może być także sposobem na podkręcenie metabolizmu – jeśli unikasz śniadań, kawa proteinowa napędzi go i przygotuje na całodobową pracę.

- Proffee dostarczy twojemu organizmowi składniki odżywcze i białko, które z pewnością pomijasz, gdy zapominasz o śniadaniu – mówi Ruby Ali.

Mimo wszystko kawa z napojem proteinowym ma pewne kluczowe wady – jakie?

Kawa proteinowa a bezsenność

Zdaniem dietetyków, choć proffee niesie za sobą pewne korzyści, większość z nas nie powinna sięgać po nią codziennie – chociażby ze względu na wysoką kaloryczność.

- Niektórzy ludzie dodają do proffee cukier, syropy czy inne sztuczne aromaty, a kalorie szybko się kumulują. W takich sytuacjach nie możemy mówić o zdrowiu. Kawa proteinowa staje się płynnym odpowiednikiem batona – dodaje Ruby Ali.

Nadmierna ilość kofeiny utrudnia także wchłanianie się niektórych minerałów i witamin, w tym wapnia, magnezu, żelaza czy witaminy z grupy B2, a ponadto może zakłócić nasz rytm okołodobowy i doprowadzić do zaburzeń snu. Z tego powodu właśnie specjaliści radzą, aby proffee nie stało się elementem naszej codziennej rutyny.

- Jeśli twoja dieta jest bogata w białko, proffee może stanowić dla niej poważne zagrożenie. Nadmiar protein także szkodzi – podsumowuje Ruby Ali.