Proces produkcji wyjątkowego luksusowego alkoholu w wielu aspektach przypomina tworzenie dzieła sztuki. Jest w nim równie wiele myślenia kreatywnego, co czystego kunsztu rzemieślniczego i mistrzostwa fachu. Artyzm w dziedzinie wyrafinowanych trunków nie musi jednak ograniczać się wyłącznie do produkcji samego napoju. Butelka i jej opakowanie są kolejną przestrzenią wyrazu, która dopełnia wrażenia smakowe i jest integralnym elementem doświadczenia płynącego z obcowania z alkoholem klasy premium. Marka rumu Dictador jest szczególnie świadoma tych podobieństw, co udowadnia kolejnymi zaskakującymi projektami artystycznymi.

Reklama

Dictador postrzega siebie jako galerię artystycznych trunków, która tworzy najwyższej jakości alkohole, niż jako kolejną zwykłą markę rumu – mówił w materiale stacji CBS Ken Grier, ekspert whisky, były dyrektor kreatywny destylarni Macallana, a obecnie niezależny konsultant doradzający m.in. marce Dictador.

Firmie zależy przede wszystkim na tym, by być liderem innowacji i oferować prawdziwie interesujące i niezwykłe trunki inwestycyjne. I to właśnie sztuka oraz najstarsze zasoby rumu na świecie są jej głównym znakiem rozpoznawczym na rynku.

Dictador Wixárika – meksykańska sztuka plemienna

Butelka z kolekcji Wixárika/fot. mat. prasowe Butelka z kolekcji Wixárika/fot. mat. prasowe

Jednym z najbardziej wyróżniających się projektów artystycznych w portfolio marki jest Wixárika. Jest to limitowana kolekcja 40-letnich rumów Dictador w unikatowych butelkach ręcznie dekorowanych przez rdzennych przedstawicieli meksykańskiego plemienia artystycznego Wixáritari. Plemię to zamieszkuje zachodnie rejony gór Sierra Madre i ich tradycyjna sztuka oparta na wyszywaniu i dzierganiu niezwykłych wzorów za pomocą małych koralików przetrwała niemal 3 tys. lat bez większych wpływów z zewnątrz. W tego typu sztuce ważniejszy niż efekt jest sam akt tworzenia, dlatego każda butelka rumu z kolekcji Wixárika jest inna.

Właściciele marki Dictador są pasjonatami i kolekcjonerami sztuki, co przejawia się także w ich chęci tworzenia inteligentnych, nieoczywistych produktów, którymi można cieszyć się na wielu różnych poziomach – mówił Grier, opisując kolekcję Wixárika.

 

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie! 

Dictador 5 Decades x Richard Orlinski

Dictador Orlinski 5 Decades/fot. mat. prasowe Dictador Orlinski 5 Decades/fot. mat. prasowe

Innym unikatowym projektem wpisującym się w tę filozofię jest kolaboracja marki z francuskim rzeźbiarzem i artystą wizualnym Richardem Orlinskim, która nie tylko jest czymś zupełnie nowym na rynku luksusowych alkoholi, ale także w pewnym sensie na dobre cementuje związek Dictadora ze światem sztuki.
Oczywiście w przeszłości różni artyści projektowali etykiety i pudełka trunków lub sygnowali swoim nazwiskiem daną kolekcję, ale nigdy do tej pory nie przekształcali samej butelki w dzieło sztuki. Tymczasem współpraca między Dictadorem a Richardem Orlinskim jest właśnie tym.

Dictador 5 Decades x Richard Orlinski to wyjątkowy zestaw, który składa się z figury Wild Konga – najsłynniejszej rzeźby stworzonej przez francuskiego artystę, oraz unikatowej mieszanki rumów powstałej z połączenia zawartości beczek z 1966, 1976, 1986, 1996 i 2006 roku. Mieszanka została przygotowana przez Master Blendera marki Hernana Parrę i nie zostanie wykorzystana w żadnym innym przyszłym produkcie marki.

W tym przypadku jednak nie tylko sam trunek jest wyjątkowy. Butelka, w którą został przelany, sama w sobie stanowi obiekt artystyczny, który swoim designem pełnymi garściami czerpie z rzeźby Wild Konga – od nakładki na korek w kształcie głowy goryla, przez charakterystyczną geometryczność, aż po materiał wykonania. Dictador udostępnił 500 takich zestawów w cenie 40 tys. euro z butelką i figurą w kolorach platynowym, złotym, czarnym, niebieskim i czerwonym. Ponadto na rynek trafiło także 25 zestawów ręcznie malowanych przez samego Orlinskiego, a ich wartość wyniesie 100 tys. euro.

Ta przełomowa współpraca z jednym z najbardziej ekscytujących na świecie i uznanych współczesnych artystów to kolejny duży krok dla Dictadora. Dzięki tym wspaniałym projektom marka znajduje się na szczycie najbardziej pożądanych, kolekcjonerskich alkoholi na świecie – powiedział Grier.

Sam Orlinski przyznał również, że jest bardzo szczęśliwy, że mógł urzeczywistnić swoją wizję artystyczną w tej współpracy.

Jest to dla mnie fuzja dwóch światów i kultur tak różnych, jak i wzajemnie uzupełniających się. […] To forma wyzwania: wprowadzić sztukę tam, gdzie nikt się jej nie spodziewa.

PRZECZYTAJ TEŻ: 

Przez sztukę do serca

I rzeczywiście Dictador to robi. Ważnym przedsięwzięciem artystycznym w portfolio marki jest też projekt Art Masters, w ramach którego Dictador udostępnił słynnym artystom ulicznym swoją starą destylarnię jako miejsce do twórczej ekspresji oraz współpraca z Lalique, francuskim producentem szkła i luksusowej biżuterii, który zaprojektował kryształowe karafki specjalnie dla wiekowego rumu z 1976 roku.

Rum ma teraz swój czas, a konsumenci dopiero go odkrywają. Z kolei Dictador dzięki produktom wysokiej jakości, ekscytującym pomysłom i prawdziwej wartości inwestycyjnej ma już doskonale wyrobioną pozycję na rynku. Poza tym liczy się też narracja marki – bycie galerią artystycznych alkoholi, wielkie uznanie dla sztuki i przede wszystkim sztuka tworzenia znakomitych produktów. To wszystko buduje wyjątkowość Dictadora w świecie luksusowych alkoholi – podsumowuje Grier.