Janów Podlaski - aukcja Pride of Poland 2022

W weekend 13-14 sierpnia zakończyła się 53. edycja Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Prestiżowe wydarzenie, które co rok gromadzi miłośników i kolekcjonerów koni z Polski i całego świata, w tym roku również cieszyło się dużą popularnością i może pochwalić się dobrymi wynikami.

Reklama

W tym roku w Janowie Podlaskim pojawili się kupcy m.in. z Arabii Saudyjskiej, Belgii, Holandii, Iranu, Izraela, Kataru, RPA, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Klacz Esmeraldia sprzedana za 400 tysięcy euro na aukcji Pride of Poland 2022 / PAP Klacz Esmeraldia sprzedana za 400 tysięcy euro na aukcji Pride of Poland 2022 / PAP

Pride of Poland 2022 - wyniki aukcji

Na aukcji sprzedano z kolei czternaście z dwudziestu dostępnych koni za łączną kwotę 1,596 mln euro – około 7,5 mln złotych. Najwyższą cenę osiągnęła gniada 9-letnia klacz Esmeraldia ze stadniny w Michałowie – anonimowy kolekcjoner z Francji nabył ją za 400 tys. euro.

Klacz Euzona sprzedana za 220 tysięcy euro na aukcji Pride of Poland 2022 / PAP Klacz Euzona sprzedana za 220 tysięcy euro na aukcji Pride of Poland 2022 / PAP

Pierwszą trójkę najwyższych kwot sprzedaży domykają natomiast 7-letnia kasztanka z Michałowa o imieniu Poganinka oraz 11-letnia siwa Euzona z Janowa Podlaskiego – obie klacze sprzedano za 220 tys. euro. Za 175 tys. euro sprzedano z kolei siwą 7-letnią klacz Atakamę ze stadniny koni w Janowie Podlaskim.

P.o. prezesa Zarządu Stadniny w Janowie Podlaskim Lucjan Cichosz podczas XLIV Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim / PAP P.o. prezesa Zarządu Stadniny w Janowie Podlaskim Lucjan Cichosz podczas XLIV Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim / PAP

W ujęciu ogólnym stadnina z Janowa sprzedała pięć koni za łączną kwotę 467 tys. euro, stadnina w Michałowie – cztery konie za ponad 900 tys. euro, a stadnina w Białce – jednego konia za 115 tys. euro. Sześć z dwudziestu prezentowanych koni nie zostało sprzedanych w ogóle, ponieważ podczas licytacji nie osiągnięto zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej.

– 1 mln 596 tys. euro – to suma powyżej oczekiwań. Szacowaliśmy na 1-1,2 mln euro, a mamy praktycznie 1,6 mln euro. Jest to suma, która zadowala nas w zupełności  – powiedział po Pride of Poland Andrzej Wójtowicz, pełnomocnik dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ds. hodowli koni.

Jeżeli weźmiemy jeszcze pod uwagę to, że mamy obecnie kryzys spowodowany wojną, dwa lata Covidu […] to jest to bardzo duży sukces naszej aukcji – dodał Wójtowicz.

XLIV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim / PAP XLIV Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim / PAP

Pierwsza aukcja w Janowie Podlaskim odbyła się w roku 1970. Od 2001 nosi ona nazwę Pride of Poland.

Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim

Przed aukcją odbył się także Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi z polskich stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowicach i Białce, a także hodowli prywatnych.

Najlepszym koniem pokazu została 4-letnia klacz El Esmera ze stadniny koni w Michałowie. Ta sama klacz wygrała też Czempionat Polski klaczy starszych i została uznana za najpiękniejszą klacz pokazu.

Bardzo wyraźnie widać, że polityka utrzymania hodowli koni, tego bardzo wysokiego poziomu w kraju, zaczyna przynosić znakomite efekty. Mimo różnych kłopotów w przeszłości, teraz rzeczywiście idziemy bardzo mocno do przodu – mówił wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas wydarzenia.