Prezentowy savoir vivre, czyli jak wręczać i przyjmować prezenty. Dzięki tym zasadom unikniesz świątecznego faux-pas

Reklama

Jak wręczać i przyjmować prezenty? Okazuje się, że prezentowy savoir vivre wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Aby nie popełnić świątecznej gafy, powinniśmy przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Jak wręczać prezenty?

Boże Narodzenie to magiczny czas rodzinnych spotkań, w czasie których z ogromną radością obdarowujemy swoich bliskich uroczymi podarunkami. Czy wy także uważacie, że dawanie jest bardziej ekscytujące niż dostawanie? Jednak niezależnie od tego, po której „stronie prezentu” jesteśmy, czasami nie wiemy, jak się zachować. Dlaczego? Trudno powiedzieć - ale na wszystko znajdzie się jakaś rada. Zacznijmy od samego początku…

Pakowanie prezentów

Wręczanie prezentu jest o tyle prostsze, że to my ustalamy zasady gry. Jeśli jednak zależy nam na tym, by zrobić dobre wrażenie na obdarowywanym, powinniśmy zadbać o odpowiednią oprawę naszego prezentu, czyli o opakowanie.

Pierwszym i kluczowym aspektem opakowania jest estetyka. I choć o gustach się nie dyskutuje, klasyka będzie w tym wypadku najlepszym wyborem. Zamiast kupować miliony plastikowych torebek prezentowych, wybierz śliczny papier.

Możesz postawić na tradycyjne papiery pakunkowe, ale naszym zdaniem dużo lepszym wyborem jest papier typu kraft, wytwarzany z makulatury lub włókien pierwotnych. Przyozdób go uroczą wstążką lub naturalnymi ozdobami – gałązką świerku, jemiołą lub suchą pomarańczą. Własnoręcznie zapakowany prezent robi tak ogromne wrażenie, że aż szkoda go otwierać – i o to chodzi. 

 

Cena na prezencie

Pozostawienie ceny na prezencie to zdecydowanie faux-pas. Należy ją koniecznie usunąć. Nie chcemy przecież, żeby obdarowywana osoba czuła się nieswojo z myślą o tym, ile wydaliśmy pieniędzy na prezent. Jeśli jednak chodzi o biżuterię lub elementy garderoby, lepiej zatrzymać metkę dla siebie. Dzięki temu możliwość wymiany lub zwrotu będzie o wiele łatwiejsza.

Co ciekawe jednak, zupełnie inaczej jest w przypadku, kiedy chodzi o książkę. Cena stanowi bowiem wartość historyczną, dlatego nie powinniśmy jej ani zamazywać, ani zaklejać.

Kartka z życzeniami – uroczy dodatek do prezentu

A co ze świąteczną kartką z życzeniami? Warto ją dołączyć do naszego prezentu. Ten uroczy element nie tylko go ozdobi, ale także ułatwi identyfikację jego autora.

Napisz własnoręcznie życzenia i podpisz je. Jeśli jednak zdecydujesz się na wykorzystanie kartki z gotowym tekstem, w dobrym guście jest dodanie kilku słów od siebie.

Jak przyjmować prezenty na święta i nie tylko? 

Umówmy się – otrzymywanie prezentów jest przyjemne, ale nie zawsze jest łatwe. Dlaczego? Ponieważ często czujemy się zmieszani, zakłopotani albo po prostu nie wiemy, co powiedzieć. Zwykłe „dziękuję” wydaje się być niewystarczające. No i oczywiście pozostaje pytanie, kiedy powinniśmy go otworzyć.

Kiedy otwierać prezent?

Zgodnie w powszechnie panującym i wciąż aktualnym savoir vivre prezenty otwiera się zaraz po ich otrzymaniu. Osoba, od której je otrzymujemy, z pewnością chce zobaczyć naszą minę.

Czasami jednak prezentów jest tak dużo, że trudno rozłożyć sobie w czasie ich otwarcie. Nie chcemy przecież, żeby nasi bliscy czuli się zaniedbani, czy mniej ważni niż podarunki. W takich sytuacjach pozostajemy przy podziękowaniach i odkładamy podarunki na bok.

A propos podziękowań – zawsze dziękujemy dwa razy. Raz, gdy otrzymujemy prezent i raz, gdy już go rozpakujemy.

 

Jak potraktować nietrafiony prezent?

Nietrafione prezenty zawsze się zdarzają. Oczywiście, że każdy z nich jest miłym gestem, ale nasza pierwsza reakcja może być dla autora uderzająca. Gdy podarunek nie trafia w nasze gusta, nie wypada okazać niezadowolenia. Uśmiechnij się, podziękuj i doceń – te trzy kluczowe elementy z pewnością wpisują się w ramy dobrych manier.

I co najważniejsze – nawet jeśli prezent jest nietrafiony, nigdy go nie wymieniaj.

Prezent niespodzianka

Bywa i tak, że ktoś zaskoczy nas niespodziewanym podarunkiem, a my – jak na złość – nie mamy nic, aby się odwdzięczyć. W takich sytuacjach warto podziękować, okazać swoje zaskoczenie i przeprosić, że nie przygotowaliśmy nic w zamian. Przy najbliższej okazji po prostu się zrewanżujemy. Dzięki temu reguła wzajemności zostanie podtrzymana w dobrym tonie.