Chorwacja planuje budowę luksusowego promu mieszkalnego

Już wkrótce w stoczni w chorwackim mieście Split ruszy budowa „MV Narrative”, pierwszego w historii luksusowego promu mieszkalnego stworzonego w duchu zrównoważonego rozwoju. Koszt inwestycji szacuje się na około półtora miliarda dolarów.

Reklama

Projekt liczącego 229 metrów długości „MV Narrative” jest wynikiem współpracy Storylines oraz stoczni Brodosplit. Przedsięwzięcie z pewnością należy do tych odważniejszych, ponieważ nie będzie to typowy statek.

Założeniem twórców było stworzenie pierwszego w historii osiedla na wodzie, który połączy wysoki komfort życia z licznymi podróżami.

Statek będzie cumował w miejscach, w których w danym momencie panują najlepsze warunki pogodowe, choć jest to dopiero początek niezwykłych udogodnień czekających na przyszłych mieszkańców.

„MV Narrative” - luksusowy statek mieszkalny

Wnętrza Wnętrza

Najmniejsze mieszkania na „MV Narrative” będą 22-metrowymi apartamentami, natomiast największe osiągną powierzchnię nawet 133 m kw. Większość z nich zostanie wyposażona w balkon oferujący widok na morze.

Na pokładzie znajdzie się także kilka przestrzeni wspólnych z wygodnymi kanapami, fotelami i leżakami oraz przestrzeń biurowa z biblioteką. Ponadto do dyspozycji mieszkańców będzie kino, spa, trzy baseny, siłownie, szpital, pralnia, bank, centrum edukacyjne, poczta oraz aż 20 restauracji.

Wnętrza Wnętrza

Ceny apartamentów zaczynają się od miliona dolarów. Najdroższe kosztują natomiast około 8 mln dolarów. Po ich zakupie nowi właściciele otrzymają możliwość zamieszkania na osiedlu aż do końca funkcjonowania statku. Istnieje także możliwość wzięcia mieszkania w 24-letni leasing. 

Pierwszy na świecie zrównoważony ekologicznie statek mieszkalny

Skłamalibyśmy, mówiąc, że „MV Narrative” jest pierwszym promem mieszkalnym, jaki kiedykolwiek powstał. Z pewnością jednak jest pierwszym, któremu przyświeca bardzo głęboka idea. Statek ma być wyjątkowy pod względem wpływu na środowisko.

Twórcom bardzo zależało na tym, by „MV Narrative” nie kłócił się z postulatami zrównoważonego rozwoju. Z tego powodu zaprojektowano go tak, aby napędzał go ciekły gaz ziemny, a źródłem energii stały się panele fotowoltaiczne.

Ponadto na promie znajdzie się supermarket, który będzie funkcjonował zgodnie z zasadami „zero waste”. Owoce i warzywa, które będą w nim dostępne, zostaną wyhodowane w ogródku umieszczonym na pokładzie.

Zwodowanie "MV Narrative" zostało zaplanowane na 2025 rok.