Szkocja. Pierwsza destylarnia bezalkoholowej whisky otwarta

Firma Feragaia, producent bezalkoholowych „napojów spirytusowych”, zakończyła właśnie budowę pierwszej destylarni bezalkoholowej whisky w Wielkiej Brytanii.

Reklama

Choć marka powstała dopiero w 2019 r. obecnie jest już jednym z najpopularniejszych wytwórców „trunków” na wyspach, a jej produkty dostępne są w restauracjach nagrodzonych gwiazdką Michelin, czy w luksusowych domach towarowych takich jak Harrods.

Nowo otwarta destylarnia w mieście Glenrothes w hrabstwie Fife ma natomiast pomóc Feragai w dalszej ekspansji na rynku brytyjskim, a także światowym – m.in. amerykańskim, kanadyjskim, australijskim i duńskim.

– To odważny krok w naszej działalności, który pozwoli nam dalej realizować podstawowe cele i wartości. Destylarnia jeszcze bardziej wzmocni przejrzystość naszych procesów produkcyjnych tworzenia naszych bezalkoholowych trunków. Autentyczność kieruje każdą partią produkcji Feragai, a rozwój odzwierciedla naszą pasję i dążenie do oryginalności – tłumaczył w oświadczeniu prasowym współzałożyciel marki Bill Garnock.

Szkocja - jak będzie wyglądać produkcja bezalkoholowej whisky?

Destylarnia w Glenrothes będzie łączyła w sobie nowoczesną infrastrukturę produkcyjną z tradycyjnymi metodami destylowania whisky. „Trunek” powstanie z czternastu roślinnych ekstraktów m.in. pieprzu cayenne, liści czarnej porzeczki, kaffiru, rumianku, werbeny, liścia laurowego, jabłek i hibiskusa, które zostaną pozyskane z lokalnych źródeł.

Ponadto destylarnia będzie funkcjonować w zgodzie z restrykcyjnymi przepisami środowiskowymi. Te nakazują m.in. pomiary zawartości chemikaliów w procesie produkcyjnym oraz odpowiednie zarządzanie odpadami, a także dążą do stworzenia możliwie zrównoważonego i cyrkularnego biznesu.

Feragaia zamierza również postawić na wsparcie i rozwój okolicy. Poza lokalnie pozyskiwanymi składnikami, firma zapewni nowe miejsca pracy dla mieszkańców hrabstwa Fife.

Kto stoi za marką Feragaia?

Założycielami marki Feragaia są Jamie Wild, były pracownik koncernu Pernod Ricard, oraz Bill Garnock – Szkot, którego rodzinna farma znajduje się zaledwie 15 kilometrów od nowej destylarni w Glenrothes.

Jednym z inwestorów Feragai jest także Anders Povlsen, duński miliarder, akcjonariusz czołowych europejskich sklepów internetowych z odzieżą takich jak Zalando i ASOS.