Nowa flaga Rosji - bez krwi i wojny 

Biało-niebiesko-biała flaga w ostatnich tygodniach stała się półoficjalnym symbolem zrzeszającym antywojennych demonstrantów na całym świecie, którzy sprzeciwiają się rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ich zdaniem trójkolorowa narodowa flaga Federacji Rosyjskiej stała się „skażona”.

Reklama

„Biało-niebiesko-czerwona flaga, której używają obecnie władze Federacji Rosyjskiej, stała się dla całego świata symbolem rozlewu krwi, wojny i agresji. My, obywatele Rosji, którzy jesteśmy przeciwni autorytaryzmowi i militaryzmowi, nie możemy dalej używać tej flagi” – czytamy na stronie whitebluewhite.info.

Strona powstała z inicjatywy rosyjskiego artysty Mitii Morovova-Sheinera i stanowi krótkie podsumowanie idei stojących za nowym rosyjskim symbolem pokoju. Sheiner stworzył ją w odpowiedzi na biało-niebiesko-białą flagę coraz częściej pojawiającą się na różnych demonstracjach na całym świecie i viralowo rozchodzącą się w mediach społecznościowych.

Wojna w Ukrainie i rosyjska flaga pokoju 

Idea biało-niebiesko-białej flagi pokoju zrodziła się niezależnie w głowach kilku różnych osób. Jedną z nich była Kai Katonina, rosyjska designerka mieszkająca na co dzień w Berlinie.

Katonina w rozmowie z brytyjskim Guardianem przyznała, że trójkolorowa flaga rosyjska została całkowicie zawłaszczona przez rosyjską armię oraz kremlowską propagandę, dlatego też wraz ze znajomymi potrzebowała alternatywy, która nie kojarzy się z wojną i przemocą. Tak wpadła na pomysł biało-niebiesko-białej flagi.

 

To tak, jakby ktoś wylał białą farbę na czerwień, na rozlew krwi, który się dzieje – powiedziała Katonina Guardianowi i dodała, że w tym samym czasie zaczęła zauważać podobny symbol w innych miejscach na świecie.

– Zabawnie było widzieć, że w tym samym czasie inni Rosjanie sprzeciwiający się wojnie, wywieszali tę samą flagę. Trwała jakaś nieświadoma współpraca – dodaje Katonina.

Niedługo później symbol zaczął być uznawany i popierany przez rosyjskich ludzi kultury i opozycjonistów na czele z Aleksiejem Nawalnym. Z kolei mieszczące się w Wilnie Rosyjskie Forum Wolności – największa organizacja opozycyjna poza Rosją – uznała biało-niebiesko-białą flagę za symbol „wolności i pokoju”.

Dlaczego nowy symbol jest ważny? Bo uwalnia Rosjan od związków z Kremlem. Pokazując tę ​​flagę, my – Rosjanie – możemy powiedzieć „nie” wojnie, „nie” dyktaturze i „nie” cenzurze – czytamy w oświadczeniu wydanym przez organizację.

Symbol czystości i demokracji

Według strony whitebluewhite.info nowy pokojowy symbol ma jednak kilka dodatkowych znaczeń. Biało-niebiesko-biała flaga przypomina flagę Republiki Nowogrodzkiej oraz współczesne symbole miasta Wielkiego Nowogrodu. Historyczny Nowogród stanowił centrum Rusi Północnej, którego – według autorów strony – ustrój polityczny był najprawdopodobniej jedynym przykładem prawdziwej demokracji w dziejach Rosji.

Ponadto nowa flaga Rosji przypomina też biało-czerwono-białą flagę wolnej Białorusi, a biel i lazur symbolizują odpowiednio czystość i rozsądek oraz prawdę i sprawiedliwość.

- Nowa flaga to symbol Rosji przyszłości, która nie pasożytuje na symbolach przeszłości” – podsumowują twórcy strony whitebluewhite.info. „Flaga wolnej Rosji została pozbawiona skojarzeń z imperializmem, militaryzmem i autorytarnymi władcami naszego kraju.