Najpiękniejsze wioski na świecie 2023 według Instagrama 

Producent mebli ogrodowych Faraway Furniture przeszukał Instagram, by znaleźć odpowiedź, która wioski należą do najbardziej urokliwych na świecie. Za kryterium przyjęto liczbę hasztagów z oznaczeniem danej miejscowości. Europejskie miejscowości zdecydowanie wysuwają się na prowadzenie. Aż 12 spośród 20 wiosek leży na starym kontynencie. W rankingu znalazły się aż trzy włoskie wioski, w tym jedna na pierwszym miejscu.

Reklama

Cinque Terre - najpiękniejsza wioska na świecie 2023 / Unsplash Cinque Terre - najpiękniejsza wioska na świecie 2023 / Unsplash

Cinque Terre - najpiękniejsze wioski na świecie

Położone niedaleko Genui, Cinque Terre to grupa pięciu wiosek wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To miejsce charakteryzuje się stromym zboczem, nadmorską scenerią i kolorowymi domami. Cinque Terre, jest celem turystów, skupiając ponad 2 mln hasztagów na Instagramie. Co ciekawe, do miejscowości nie wjedzie się… samochodem. Komunikacja możliwa jest za sprawą kolei transportującej turystów z wioski do wioski.

Około 350 kilometrów na wschód od tego śródziemnomorskiego raju, znajduje się druga włoska lokacja z listy - Burano. Wyspa położona na Lagunie Weneckiej słynie z kolorowych domków, które aż się proszą o posta. 1 048 053 hasztagów uplasowało miejscowość na 4. miejscu w rankingu.

Fotograficzny raj można znaleźć także we włoskim Alberobello, które zajęło 7. pozycję na liście. To obowiązkowe miejsce dla odwiedzających Apulię słynie z „trulli”, czyli tradycyjnych kamiennych domków ze stożkowymi dachami.

Alberobello i domki trulli / Unsplash Alberobello i domki trulli / Unsplash

Najbardziej urokliwa wioska na świecie 2023: Reine w Norwegii

Drugie miejsce w rankingu z 1 614 863 hasztagami należy do mroźnej wioski rybackiej pod kołem biegunowym – Reine. Położona na norweskiej wyspie Moskenesøya słynie z czerwonych budynków, dziewiczej scenerii i… zorzy polarnej.

Reine w Norwegii / Unsplash Reine w Norwegii / Unsplash

Najpiękniejsza wioska na świecie 2023: Grecka Little Oia na Santorini

Little Oia, która zajmuje trzecie miejsce, leży na uroczej greckiej Santorini. Skalista wyspa to raj z białymi domkami i krętymi, brukowanymi uliczkami. Oia znajduje się na północnym krańcu wyspy, z niezakłóconym widokiem na piękne zachody słońca. Miejsce w rankingu zagwarantowały wiosce 1 486 743 hasztagi. 

Little Oia na greckiej Santorini / Unsplash Little Oia na greckiej Santorini / Unsplash

Francuska wioska w rankingu jednej z najpiękniejszych na świecie

Na piątym miejscu z ponad 900 tys. hasztagami znalazła się francuska wioska Colmar położona przy granicy z Niemcami. Zdecydowanie można powiedzieć, że w tym miejscu nastąpiło architektoniczne zderzenie dwóch światów. Oryginalne klimaty przywodzą na myśl scenografie rodem z bajek Disneya. Fotografów urzekły szachulcowe domy i brukowane uliczki.

Francuska wioska Colmar / Unsplash Francuska wioska Colmar / Unsplash

Najpiękniejsze wioski na świecie 2023 - oto pełna lista:

 1. Cinque Terre, Włochy
 2. Reine, Norwegia
 3. Oia, Grecja
 4. Burano, Włochy
 5. Colmar, Francja
 6. Hallstatt, Austria
 7. Alberobello, Włochy
 8. Hobbiton, Nowa Zelandia
 9. Shirakawa-go, Japonia
 10. Sidi Bou Said, Tunezja
 11. Wegen, Szwajcaria
 12. Ait Benhaddou, Maroko
 13. Popeye Village, Malta
 14. Bibury, Anglia
 15. Ortahisar, Turcja
 16. Starożytne miasto Fenghuang, Chiny
 17. Staithes, Anglia
 18. Júzcar, Hiszpania
 19. Palangan, Iran
 20. Simiane-la-Rotonde, Francja

 

Spodobał Ci się Well.pl? Zajrzyj na nasz konto na Instagramie: