Ranking najgorszych atrakcji turystycznych. A może najlepszych?

Serwisy związane w różny sposób z turystyką prześcigają się w rozmaitych rankingach podróżniczych. Firma Stasher, pierwsza na świecie sieć przechowalni bagażu, również podjęła się zestawienia dotyczącego atrakcji turystycznych.

Reklama

Każde z miejsc otrzymywało punkty w sześciu kategoriach: recenzje w serwisie TripAdvisor, oceny Google, odległość od lotniska, bezpieczeństwo turystów (na podstawie rankingów krajów WorldPopulationReview), jakość lokalnego zakwaterowania (średnia ocena użytkowników Booking.com dla noclegów w niedalekiej odległości) oraz popularność na TikToku (skumulowana liczba wyświetleń).

Warto zaznaczyć, że choć ranking Stashera brzmi: "Najlepsze i najgorsze atrakcje turystyczne na świecie", nie jest podzielony na dwie kategorie. To lista to 99 najpopularniejszych miejsc na całym globie ułożonych od najlepiej do najgorzej ocenianych. Jakie miejsca wypadły w zestawieniu najgorzej? 

 

 

Hollywood: Aleja Gwiazd najgorszą atrakcją turystyczną świata?

Według wspomnianego rankingu najgorszą atrakcją turystyczną na świecie jest Aleja Gwiazd w Los Angeles. Hollywood Boulevard zebrał notę 3,42, gdzie najwyższa to 10.

Mimo wszystko, chcielibyśmy obronić to miejsce, bo choć zdobyło prawie najsłabsze oceny w każdej z kategorii i dla niektórych może być zwykłą aleją wyłożoną płytami, to dla miłośników kina może to być punkt obowiązkowy na mapie turystycznej Stanów Zjednoczonych. 

Aleja Gwiazd w Los Angeles / fot. Ekaterina Belinskaya on pexels Aleja Gwiazd w Los Angeles / fot. Ekaterina Belinskaya on pexels

 

Wielki Bazar w Stambule na przedostatnim miejscu

Wielki Bazar zwany też Krytym Bazarem w Stambule znalazł się również na niechlubnej przedostatniej pozycji, zdobywając 3,48 punktu. Słabe recenzje dopełnione były zaledwie 2,8 punktami w skali bezpieczeństwa i zbyt dużą odległością od lotniska.

Mimo wszystko, miejsce to wciąż cieszy się ogromną popularnością. Według najnowszych danych w 2022 roku stambulski Wielki Bazar został odwiedzony przez niemal 40 mln osób. Ogromne targowisko, które zajmuje powierzchnię prawie dwa razy większą od naszego Stadionu Narodowego posiada wyjątkowy klimat, którego nie da oddać się słowami. Setki alejek, tysiące budek i miliony rzeczy, które kuszą oczy - od przypraw, przez biżuterię, po odzież i dywany - to wszystko wciąż przyciąga turystów i lokalsów. Rzeczywiście zasługuje na tak niską ocenę?

Wielki Bazar w Stambule / fot. Svetlana Gumerova on Unsplash Wielki Bazar w Stambule / fot. Svetlana Gumerova on Unsplash

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie

W rankingu "Najlepszych i najgorszych atrakcji turystycznyc na świecie" najsłabiej oceniane miejsca to również bardzo popularny w ostatnich latach Taj Mahal - symbol Indii, Busch Gardens w Stanach Zjednoczonych, Lotte World - park rozrywki w Korei Południowej czy Victoria Harbour w Honk Kongu. 

 

Najlepsze atrakcje turystyczne na świecie

Na podium rankingu Stashera znalazł się budynek parlamentu w Budapeszcie, uzyskując wynik 7,34/10. Neogotycki budynek z widokiem na Dunaj to punkt obowiązkowy na mapie stolicy Węgier.

Na drugim miejscu uplasował się Disneyland w Paryżu. Filmiki z tego parku rozrywki jednocześnie miały największą liczbę wyświetleń na TikToku ze wszystkich atrakcji turystycznych uwzględnionych w omawianym rankingu. Nagrania z paryskiego wesołego miasteczka odtworzono 7,9 mld razy!

Natomiast trzecie miejsce należy do Błękitnej Laguny - islandzkiego uzdrowiska. Do 7,15 punktu w 10-stopniowej skali przyczyniła się jedna z najwyższych ocen bezpieczeństwa.

Wśród innych najlepszych atrakcji znalazły się także Akropol w Atenach (na 8. miejscu), rzymskie Koloseum (na 12. miejscu) czy Opera w Sydney (na 17. miejscu).

 

Niemniej jednak zachęcamy do traktowania takich rankingów z przymrużeniem oka. Każdy z nas w podróżach szuka czegoś innego: ktoś chce się wspinać po górach, ktoś inny chodzić po mieście i zaglądać do każdego muzeum, podczas gdy inni mogą całe dnie spędzać na plaży. Zatem zanim ranking zniechęci nas do wizyty w danym miejscu, zastanówmy się, czy to zestawienie jest zgodne z naszymi oczekiwaniami i upodobaniami.