Pierwszy szampan w kosmosie 

Popularność komercyjnych lotów w kosmos przybiera na sile, a wraz z nią pojawiają się kolejne pomysły marek na to, jak umilić czas przyszłym astronautom, którzy znajdą się na orbicie okołoziemskiej. Jednym z nich jest szampan Cordon Rouge Stellar stworzony przez topowego producenta tego trunku na świecie winiarnię Maison Mumm.

Reklama

Na pierwszy rzut oka uwagę najbardziej przykuwa futurystyczny pojemnik, w którym znajduje się butelka. Został on zaprojektowany w taki sposób, by mógł poradzić sobie nie tylko z olbrzymimi przeciążeniami podczas samego lotu w kosmos, ale także ze środowiskiem zerowej grawitacji.

Pojemnik wykonany jest z aluminium, a jego szyjka zawiera specjalny pierścień ze stali nierdzewnej, który utrzymuje korek na miejscu i nie dopuszcza do wybuchu szampana podczas ekstremalnej podróży.

Mumm Cordon Rouge Stellar, fot. GH Mumm Mumm Cordon Rouge Stellar, fot. GH Mumm

Mumm Cordon Rouge Stellar - kosmiczna pianka zamiast płynu

Sam trunek również został dostosowany do kosmicznych warunków. Przy braku grawitacji bąbelki zawarte w szampanie nie są w stanie wznieść się na szczyt butelki, co mogłoby się przełożyć na zmniejszenie doświadczeń smakowych ze spożywanego alkoholu.

Dlatego też szampan Mumm Cordon Rouge Stellar ma postać specjalnej pianki stworzonej z winogron Pinot Noir pochodzących ze zbiorów z 2016 r. Destylat uzupełniony został natomiast o wina z przepastnych piwnic marki z ostatnich pięciu lat.

– Moim celem było zachowanie świeżości i mocy Mumm Cordon Rouge oraz wzmocnienie intensywności jego aromatów poprzez dłuższe starzenie i dodanie destylatu z win leżakowanych w dębowych beczkach – mówił w informacji prasowej Laurent Fresnet, mistrz piwnic Maison Mumm.

Fresnet dodatkowo wziął także udział w symulowanym locie w kosmos, aby lepiej zrozumieć wpływ warunków zerowej grawitacji na wino i zagwarantować jego odpowiedni smak.

Szampan Mumm Cordon Rouge Stellar został stworzony we współpracy z firmą Axiom Space, która skupia się na rozwoju komercyjnych lotów w kosmos, a butelka trunku znajdzie się na pokładzie przyszłych misji przedsiębiorstwa.

– Współpraca Axiom z Mumm i Mumm Cordon Rouge Stellar jest wyrazem naszej filozofii, według której nie możemy po prostu przenieść ludzkości w kosmos, musimy przenieść tam też ludzkie tradycje – podsumował Michael Suffredini, prezes i dyrektor generalny firmy Axios Space.