Porsche AG wchodzi na giełdę 

Pod koniec września na niemieckiej giełdzie pojawi się nowy gracz – legendarny producent aut luksusowych Porsche AG. Volkswagen – spółka matka, do której należy Porsche – wyceniła swoją markę na dzień debiutu na 78 mld dolarów. Oznacza to, że firma może być jednym z największych debiutów giełdowych w historii Europy.

Reklama

Obecnie trwają zapisy na aukcje dla inwestorów indywidualnych. Jedna czwarta akcji uprzywilejowanych Porsche zostanie sprzedana za 76,50 do 82,50 euro. W sumie VW stworzył 911 mln akcji Porsche, a liczba ta nie jest przypadkowa. Chodzi o kultowy model Porsche 911. Aukcje zostaną równo podzielone między akcje uprzywilejowane bez prawa głosu i akcje zwykłe z prawem głosu.

Około 25 procent tych ostatnich zostanie sprzedanych firmie Porsche SE, należącej do spadkobierców Ferdinanda Porsche. Zaznaczmy, że Porsche SE jest już notowane na niemieckiej giełdzie i jest holdingiem posiadającym większościowe udziały w Grupie Volkswagen. 

Warto dodać, że to pierwsza sytuacja w historii, kiedy akcje Porsche będą dostępne publicznie od czasu przejęcia firmy przez Grupę Volkswagen w 2012 roku.

 

Porsche inwestuje w samochody elektryczne 

Według The Wall Street Journal, środki zebrane w ramach niemieckiej giełdy zostaną wykorzystane do pomocy Porsche w wejściu na rynek samochodów elektrycznych. Marka dąży bowiem do tego, by ich pojazdy elektryczne stanowiły do 2026 roku 25 proc. sprzedaży.

Jesteście zainteresowani nabyciem akcji Porsche? Cóż, to wcale nie będzie takie łatwe, bo wiele firm już zadeklarowało się do zakupu dużej liczby akcji uprzywilejowanych Porsche. Wśród potencjalnych inwestorów są: Qatar Investment Authority, norweski Norges Bank Investment Management czy Dhabi ADQ. To sprawia, że pula akcji, które mogą trafić do indywidualnego inwestora jest znacznie ograniczona.