Porsche Taycan Turbo S pokonało Teslę Model S

Porsche właśnie ogłosiło, że Taycan oficjalnie odzyskał miano najszybszego seryjnego pojazdu elektrycznego, który okrążył niesławny tor Nürburgring. Taycan Turbo S pokonał ponad 20-kilometrową pętlę w czasie 7:33,3 s. – o ponad 2 sekundy szybciej niż jego największy konkurent zza oceanu – Tesla Model S.

Reklama

Jest to kolejna odsłona rywalizacji między niemieckim a amerykańskim producentem aut, która rozpoczęła się jeszcze w 2019 r. Wtedy to Taycan przejechał tor często nazywany „zielonym piekłem” w czasie 7:42,34 s. Osiągnięcie to natychmiast przyciągnęło uwagę samego Elona Muska, który z miejsca zapowiedział poprawę wyniku.

Stało się to we wrześniu ubiegłego roku, kiedy to Tesla Model S w wersji Plaid przejechała Nürburgring w czasie 7:35,58. Teraz Porsche ponownie odzyskało rekord i – jak twierdzi sam producent – dokonało tego w całkowicie seryjnym samochodzie wyposażonym jedynie w klatkę bezpieczeństwa i wyścigowe siedzenia z uprzężami.

Najszybszy samochód elektryczny 

Różnicę zrobił przede wszystkim niedawno wprowadzony do oferty Porsche pakiet sportowy o nazwie Tequipment. Dzięki niemu jednostka napędowa auta jest w stanie rozwinąć aż 750 koni mechanicznych. Taycan Turbo S został też dodatkowo wyposażony w 21-calowe opony wyścigowe Pirelli P Zero Corsa. Za kierownicą auta ponownie zasiadł natomiast Lars Kern, niemiecki kierowca wyścigowy i etatowy tester Porsche oraz autor rekordu z 2019 r.

– Cieszymy się, że rekord Nürburgring dla samochodów elektrycznych wrócił w ręce. Ten czas okrążenia nie tylko pokazuje, jak duży potencjał tkwi w naszym nowym zestawie sportowym, ale także potwierdza po raz kolejny doskonały rodowód samochodów sportowych Taycana – powiedział w oświadczeniu prasowym Kevin Giek, wiceprezes linii Taycan.

Wyczynowy pakiet Tequipment zostanie wprowadzony do ogólnej oferty Porsche w roku 2023, a jego koszt będzie oscylował w granicach 13 tys. euro. Niestety jak na razie pakiet dostępny będzie w modelach Taycan Turbo S wyłącznie na terenie Niemiec. Biorąc jednak pod uwagę popularność modelu, nie będziemy zaskoczeni, jeśli wkrótce się to zmieni.