Porscehe - rekordowe zyski w 2022

Podobnie jak inne luksusowe marki samochodów Porsche może zaliczyć ubiegły rok do niezwykle udanych. Niemiecki producent zanotował ponad 13-procentowy wzrost dochodów z 33,1 mld euro w 2021 r. do 37,6 mld euro w 2022 r. oraz rekordowe zyski – 6,8 mld euro w porównaniu do 5,3 mld euro w 2021 r. Mimo licznych kryzysów na czele z wybuchem wojny w Ukrainie Porsche zdołało też dostarczyć swoim klientom rekordowe 310 tys. egzemplarzy aut.

Reklama

– W bardzo trudnych warunkach osiągnęliśmy wyraźnie najlepszy wynik w historii Porsche. W 2022 roku mogliśmy ponownie zaoferować naszym klientom ekscytujące nowe produkty. Jest to wynik znakomitej pracy naszego zespołu – mówił podczas corocznej konferencji prasowej Oliver Blume, prezes zarządu Porsche.

Marka nie zamierza jednak osiadać na laurach. W 2023 r. uruchomiła ambitny program Road to 20, którego celem ma być przede wszystkim jeszcze większe umocnienie się na rynku. Porsche chce to osiągnąć m.in. za pośrednictwem nowej gamy elektrycznych modeli, którą producent chce sukcesywnie wprowadzać na rynek w najbliższych latach. Do 2030 r. elektryki mają stanowić 80 proc. całego portfolio marki. Szykuje się więc kilka naprawdę ciekawych premier.

Porsche - nowe modele do 2027 roku

Już w 2024 r. do klientów trafią pierwsze egzemplarze w pełni elektrycznego modelu Macan oraz hybrydowego modelu 911 Turbo S Hybrid. Rok później zadebiutuje z kolei w pełni elektryczne 718, a tuż po nim kolejna odsłona SUV-a Cayenne. Również napędzana energią elektryczną.

Odpowiadając na zapotrzebowanie ze strony klientów, Porsche w okolicach 2027 r. wypuści na rynek także zupełnie nowego SUV-a, który ma być pozycjonowany powyżej aktualnego flagowca Cayenne. Nowe auto projektowane jest tak, aby oferować wysokie osiągi i maksymalnie zautomatyzowaną jazdę, a także zupełnie nowe wrażenia wewnątrz pojazdu. Nowe auto ma być także oparte na zupełnie nowej platformie SSP Sport opracowywanej przez Porsche od podstaw.

– W ten sposób chcemy zaakcentować i wzmocnić naszą pozycję na rynku sportowego luksusu. Obserwujemy rosnący potencjał na zyski w tym segmencie, w szczególności w Chinach i USA – dodaje Blume.

Porsche a zrównoważony rozwój

Porsche wyznaczyło sobie również ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. W ramach swojej strategii firma pracuje nad neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla łańcuchem dostaw dla swoich pojazdów do 2030 r. Obejmuje to również neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla fazę użytkowania przyszłych modeli.