Nowoczesny restomod z klasycznego Porsche 914 

Restomody to połączenie estetyki starej motoryzacji z nowoczesną technologią Takie moto-miksy robią m.in. ludzie z Fifteen Eleven Design. Ostatnio wzięli oni na warsztat model opracowany wspólnie przez Porsche i Volkswagena pod koniec lat 60. – Porsche 914.

Reklama

Zespół przekształcił Porsche 914 z silnikiem umieszczonym centralnie z 1969 roku w samochód sportowy dzięki nadwoziu z włókna węglowego, przeszczepowi silnika z modelu Cayman S i znacznie zmienionej konfiguracji podwozia.

 

Warto dodać, że najpopularniejszym modelem do tworzenia restomodów ze Stuttgartu jest 911. Jednak w Fifteen Eleven Design zdecydowano się na słabszy model 914.

Prace nad Porsche 914 rozpoczęły się jeszcze w 2021 roku, ale dopiero teraz ukończono cały projekt.

Wygląd zewnętrzny pozostaje wierny oryginałowi, chociaż nadwozie jest teraz wykonane z włókna węglowego z szerszymi błotnikami zakrywającymi 18-calowe felgi Fuchs z oponami Michelin Pilot Sport 2.

Porsche 914 Restomod od Fifteen Eleven Design / Fifteen Eleven Design Porsche 914 Restomod od Fifteen Eleven Design / Fifteen Eleven Design

W finalnym produkcie przeprojektowano zderzak z większymi wlotami, zamontowano reflektory LED zastępujące wysuwane światła, dodano wentylowaną maskę i spojler typu „kaczy ogon” zintegrowany z tylną częścią nadwozia.

W kabinie znalazły się fotele Recaro ze skórzaną tapicerką wykonaną specjalnie na zamówienie. Jest też drewniana gałka zmiany biegów i przeprojektowano przestrzeń na nogi.

Oczywiście każdy egzemplarz 914 Restomod można spersonalizować za pomocą niestandardowych kolorów i elementów wykończeniowych.

 

Restomod Porsche 914: Silnik z Caymana S to największa zmiana

Moc tego restomoda pochodzi z nowoczesnego, 3,8-litrowego sześciocylindrowego silnika pochodzącego z 987 Cayman S.

Umieszczona centralnie jednostka otrzymała stalowe elementy wewnętrzne, kute tłoki i sterownik Life Racing ECU. Dzięki tym zmianom auto dysponować ma mocą 358–406 KM, która przenoszona jest na tylną oś za pośrednictwem 6-biegowej manualnej skrzyni biegów.

Porsche 914 Restomod od Fifteen Eleven Design / Fifteen Eleven Design Porsche 914 Restomod od Fifteen Eleven Design / Fifteen Eleven Design

Dla porównania, klasyczne 914 osiągało moc do 110 KM w swojej najmocniejszej wersji ze starym, sześciocylindrowym silnikiem o pojemności 2 litrów.

Oryginalne podwozie 914 zostało usztywnione. Geometria zawieszenia pochodzi z Porsche Cayman, ale tutaj jest połączona z pochodzącymi z WRC amortyzatorami gwintowanymi z trójstopniową regulacją firmy Reiger. Również hamulce zostały znacznie ulepszone, aby wytrzymać dodatkową moc. Inne modyfikacje obejmują przepustnicę typu fly-by-wire oraz wykonany na zamówienie układ wydechowy ze stali nierdzewnej.

Firma przyjmuje już zamówienia na Porsche 914 Restomod, które jest dostępne w wersji z kierownicą po prawej lub lewej stronie. Tak szeroko zakrojone modyfikacje musiały również spotkać się z wysoką ceną, zaczynającą się od 350 tys. funtów.