Porsche 911 Dakar - pierwsza off-roadowa 911-stka

Wyczekiwany od wielu miesięcy debiut Porsche 911 Dakar, pierwszego terenowego auta z kultowej linii modeli niemieckiego producenta, nareszcie stał się faktem. Porsche udostępniło pierwsze zdjęcia i szczegóły dotyczące swojego najnowszego projektu na kilka dni przed oficjalną prezentacją podczas Los Angeles Auto Show.

Reklama

Nazwa nowej „911-stki” nawiązuje bezpośrednio do zaskakująco bogatej historii rajdowej Porsche, konkretnie do modelu 959, który w połowie lat 80. XX wieku triumfował w najbardziej ekstremalnych zawodach motoryzacyjnych na świecie – rajdzie Paryż-Dakar. A to zobowiązuje.

Porsche 911 Dakar w wersji górskiej, fot. Porsche Porsche 911 Dakar w wersji górskiej, fot. Porsche

Porsche 911 Dakar - ekstremalne testy auta do zadań specjalnych

Porsche 911 Dakar na górskich bezdrożach, fot. Porsche Porsche 911 Dakar na górskich bezdrożach, fot. Porsche

Porsche twierdzi jednak, że naprawdę przyłożyło się do opracowania swojej nowej konstrukcji, a inżynierowie zgotowali jej prawdziwe piekło podczas testów.

911 Dakar w fazie rozwoju miało przejechać łącznie prawie 500 tys. kilometrów, z czego 10 tys. w najcięższych warunkach na świecie tj. po pustyniach Maroka i Dubaju, żwirowych górskich bezdrożach oraz oblodzonych jeziorach w Szwecji.

By dodatkowo podkreślić terenowy charakter swojego nowego modelu, Porsche wyposażyło 911 Dakar w podwyższone zawieszenie, osłonę podwozia, potężny tylny spojler, wyczynowe opony terenowe oraz bagażnik dachowy.

Szczegóły dotyczące technicznej specyfikacji auta nie są znane na ten moment. Prawdopodobne jest jednak, że pod maską znajdzie się zmodyfikowany wariant silnika z 911 Carrery 4S, czyli podwójnie turbodoładowana jednostka spalinowa o pojemności 3 litrów, generująca co najmniej 443 konie mechaniczne. 911 Dakar na sto procent będzie natomiast wyposażone w napęd na cztery koła.

Porsche 911 Dakar na zamarzniętym jeziorze w Szwecji, fot. Porsche Porsche 911 Dakar na zamarzniętym jeziorze w Szwecji, fot. Porsche

– Jazda tym samochodem to niesamowita zabawa. Wszystko działa precyzyjnie i spokojnie. Żaden klient Porsche nie uwierzy, co można zrobić z tym autem, zanim się nim nie przejedzie – mówił w informacji prasowej Walter Röhrl, wielokrotny rajdowy mistrz świata i Europy oraz kierowca testowy Porsche.

Niemiecka marka jak na razie nie podała też informacji dotyczących ceny nowego modelu, ani też daty rozpoczęcia jego produkcji. Wszystkie te szczegóły poznamy najprawdopodobniej podczas oficjalnej prezentacji 16 listopada na Los Angeles Auto Show.