Opisywany samochód to utrzymana w perfekcyjnym stanie edycja specjalna pontiaca firebirda trans am z 1977 r. Auto było wykorzystywane do celów promocyjnych filmu „Mistrz kierownicy ucieka” i zostało podarowane Burtowi Reynoldsowi w ramach podziękowania za udział w filmie oraz jako bonus za dobre wyniki finansowe produkcji. Ta z wpływami rzędu 126,7 mln dolarów stała się drugą najbardziej dochodową produkcją w USA w 1977 r.

Reklama

I mimo że omawiany firebird nie jest autem pochodzącym bezpośrednio z planu filmowego, to jednak były właściciel oraz sama otoczka dookoła czynią z niego niesamowity okaz dla kolekcjonerów. Nic więc dziwnego, że chętnych na jego zakup nie zabrakło, gdy samochód trafił pod koniec stycznia pod młotek w domu aukcyjnym Barrett-Jackson w Scottsdale. Ostatecznie kultowy firebird Reynoldsa został sprzedany za kwotę 495 tys. dolarów.

Pontiac firebird trans am – szczegóły auta

Maska pontiaca firebirda trans am/fot. Barrett-Jackson Maska pontiaca firebirda trans am/fot. Barrett-Jackson

Pontiac Reynoldsa, jak przystało na amerykański muscle car, to prawdziwa bestia. Pod jego maską znajduje się potężny, 6,6-litrowy silnik V8 o mocy blisko 200 koni mechanicznych. Auto oferowane było z elegancką, skórzaną tapicerką, podwójnym dachem w kształcie litery T oraz – co wcale nie jest takie oczywiste w tamtych czasach – klimatyzacją.

Wnętrze pontiaca firebirda trans am/fot. Barrett-Jackson Wnętrze pontiaca firebirda trans am/fot. Barrett-Jackson

Legendarny aktor otrzymał auto w 1977 r. i przez następne dekady używał go bardzo niewiele. Ostatecznie sprzedał swojego pontiaca w roku 2014, a kolejny właściciel odrestaurował samochód z niezwykłą dbałością o szczegóły.

Pozostawił m.in. ręcznie malowany napis „Bandit” (pseudonim postaci granej przez Reynoldsa w filmie „Mistrz kierownicy ucieka” – red.) oraz ślady kowbojskich butów odciśnięte na progach od strony kierowcy. Na schowku na rękawiczki pozostał również autograf samego Reynoldsa, a na drzwiach kierowcy - tabliczka z wygrawerowaną dedykacją dla aktora.

Zwieńczeniem całego zestawu była podpisana autobiografia Burta Reynoldsa, skórzana kurtka w stylu lat 70. oraz kopia filmu „Mistrz kierownicy ucieka”.