Trendy podróżnicze 2022: Nurkowanie z butlą- Scuba diving

Nurkowanie chyba od zawsze znajdowało się na „wish list” wszystkich, którzy kochają przygody. I trudno się temu dziwić – nadmorski świat ma przed nami wiele tajemnic.

Reklama

Zdaniem PADI Worldwide, już od jakiegoś czasu społeczeństwo praktykuje tzw. „wolne podróżowanie”. Co to w praktyce oznacza? Już nie chodzi o to, by odwiedzić jak największą ilość miejsc, ale żeby z każdego wyjazdu wynosić jak najwięcej.

- Obecnie trendy podróżnicze bazują na dłuższym i wolniejszym podróżowaniu. Ludzie zaczęli kłaść nacisk na wzbogacanie się poprzez holistyczne doświadczenia związane z życiem nowych kultur. Wraz ze wzrostową liczbą otwierających się na turystów krajów, zauważyliśmy tendencję do zdobywania certyfikatów scuba diving – mówi dla Forbes Julie Andersen z PADI Worldwide.

Okazuje się jednak, że certyfikaty nurka to coś więcej niż papierek w stylu prawa jazdy. Ludzie, którzy decydują się go zdobyć, zwykle zakochują się w podwodnym świecie na tyle, że już na zawsze staje się on częścią ich życia.

Jak zdobyć certyfikat nurka?

Zdobycie certyfikatu nurka oczywiście nie należy do najłatwiejszych, ale właściwie może się o niego starać każdy, kto kocha wodę. Najlepszym sposobem na jego uzyskanie jest ukończenie wszystkich szkoleń z wyprzedzeniem, czyli jeszcze przed planowanym wyjazdem.

Niektóre organizacje stwarzają możliwość zdobycia certyfikatu zarówno lokalnie, jak i online, poprzez tzw. e-learning oraz specjalne lekcje prowadzone na basenie. Jedną z nich jest właśnie PADI Worldwide, które działa aż w 186 krajach na całym świecie, w tym także w Polsce.

 

Najlepsze miejsca do nurkowania z butlą

Niezależnie od tego, jakie są nasze preferencje - od szybowania w krystalicznie czystych wodach z  mantami czy rekinami, po nurkowanie w podwodnych lasach u wybrzeży Kapsztadu - istnieją zarówno te bardziej odległe, jak i bliższe, lokalne miejsca, które warto odwiedzić.

Najpopularniejsze kierunki miłośników scuba diving to: Egipt, Bahamy, Tahiti, Meksyk, Australia, czy Tajlandia, które charakteryzują się niesamowitą widocznością pod wodą, niskim prądem, łatwymi warunkami na powierzchni oraz epickim życiem koralowym i morskim.

Kiedy już zdobędziemy certyfikat nurka na zaawansowanym poziomie, możemy wybrać się także w podróż do nieco bardziej wymagających miejsc, w tym na Galapagos, do RPA czy Kalifornii, lub na Islandię, Kostarykę, a nawet Antarktydę.

Według wyszkolonych nurków odkrywanie nieznanych zakątków świata jest tak naprawdę tylko jedną z wielu korzyści wynikających z praktykowania scuba diving. Uważa się, że nurkowanie może wpływać na… lepszą kondycję psychiczną.

 

Scuba diving a zdrowie psychiczne 

Wiele osób, które już spróbowały swoich sił w scuba diving uważa, że czuje się lepiej i psychicznie, i fizycznie. Dlaczego? Ich zdaniem nurkowanie z butlą to świetna okazja do tego, aby stać się bardziej świadomym swojego oddechu, poprawić kondycję czy jakość snu.