Wino pomarańczowe - stary - nowy trend

Szukacie smaków jesieni? Nie szukajcie dalej, bo tzw. czwarty kolor wina ponownie wchodzi na salony i robi furorę wśród kolekcjonerów tych trunków. Mowa o winach pomarańczowych, które choć z perspektywy dzisiejszego masowego konsumenta są relatywną nowością, to w rzeczywistości mogą pochwalić się tradycją sięgającą… starożytności.

Reklama

Trunki te zaczęto bowiem wytwarzać po raz pierwszy już 6 tys. lat temu na terenach współczesnej Gruzji i Słowenii. Do ich produkcji wykorzystywano tradycyjną metodę, która charakteryzuje się tym, że skórki winogron nie są oddzielane od moszczu i trafiają razem z nim bezpośrednio do kadzi fermentacyjnych, gdzie macerują się z owocami przez cały proces powstawania napoju.

To właśnie tej metodzie wina tradycyjne zawdzięczają swoje właściwości bakteriobójcze i przeciwutleniające, a także przepiękną, bursztynową barwę przypominającą jesienne liście.

Wino pomarańczowe - jak smakuje?

Smak win pomarańczowych to z kolei najczęściej połączenie owoców takich jak jabłka, gruszki, brzoskwinie czy pigwy z aromatami przypraw, suszonych ziół i kwiatów. Niekiedy pojawiają się także nuty chmielowe. Można więc powiedzieć, że pomarańczowe wina są tak jesienne, jak to tylko możliwe.

W odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie konsumentów coraz więcej winnic decyduje się przeznaczać część swoich partii winogron właśnie na naturalne wina pomarańczowe. Można wśród nich wymienić producentów z Hiszpanii i Francji takich jak Lagar de Costa czy Fabien Jouves Skin Contact, a także z Chile np. Itata.

Znakomitym źródłem naturalnych win pomarańczowych może być także ich ojczyzna – Gruzja. To właśnie stamtąd pochodzi tzw. styl qvevri, którego cechą charakterystyczną jest to, że proces maceracji i fermentacji winogron w skórkach od początku do końca zachodzi w glinianych naczyniach zakopanych w ziemi. Naczynia te zwane są właśnie qvevri i wykorzystywano je jeszcze w starożytności.