Trudna sytuacja finansowa branży hotelarskiej

Już od jakiegoś czasu słychać obawy co do żywotności małych biznesów w Polsce. Wzrost inflacji, cen energii i gazu doprowadziły wiele z nich na skraj bankructwa, a kolejny rok zapowiada się jeszcze gorzej. Starając się zapobiec upadkowi, branża hotelarska coraz głośniej zastanawia się nad wstrzymaniem działalności w okresie zimowym.

Reklama

Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) przyznał w rozmowie z Property News, że taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy.

- Choć w tegoroczne wakacje hotele miały całkiem niezłą frekwencję gości, na poziomie porównywalnym do 2019 roku, to o zyskach niestety nie możemy tego samego powiedzieć. To, co hotelarze zarobili, skonsumowała podwyżka energii elektrycznej i gazu – przyznaje Mączyński.

Według eksperta hotele już teraz starają się modernizować niektóre rozwiązania tak, by obniżyć nieco koszty utrzymania, ale aktualna sytuacja znacznie utrudnia rzetelne rozplanowanie biznesu.

- Wyższe ceny energii elektrycznej to też droższe produkty do gastronomii czy usługi świadczone hotelom przez firmy zewnętrzne, np. usługi pralnicze, informatyczne, SPA. Przyszłość w hotelach jest jedną wielką niewiadomą – wyjaśnia Marcin Mączyński.

Jak zatem branża planuje poradzić sobie z nadchodzącym kryzysem?

Hotele w Polsce planują wstrzymanie działalności

Zdaniem Marcina Mączyńskiego z pewnością możemy się spodziewać wzrostu ceny za pobyt w hotelu, choć do tej pory i tak średnia podwyżka była poniżej wzrostu inflacji. Ostatecznie jednak wiele hotelarskich marek zapewne wprowadzi w życie inny, znacznie bardziej radykalny plan.

- Niektóre hotele rozważają zamknięcie na okres zimowy, by w ten sposób ograniczyć koszty. Można się też spodziewać, że wiele obiektów nie przetrwa wyścigu kosztów i będziemy wkrótce świadkami ich bankructw. (...) Dzisiaj każdy pomysł obniżenia kosztów jest warty rozważenia– przewiduje Marcin Mączyński.

Czy zatem tegoroczna zima okaże się „być albo nie być” dla polskiej branży hotelarskiej?