Najlepsze desery na świecie według „Taste Atlas”

Serwis „Taste Atlas” – słynny selekcjoner przysmaków świata – jak co roku opublikował swoje zestawienia dotyczące świata kulinariów. I choć najpopularniejsze z nich dotyczy topowych restauracji, w tym roku szczególnym rozgłosem cieszy się ranking najlepszych deserów na świecie. 

Reklama

„Taste Atlas” wziął na tapetę kultowe desery pochodzące z różnych zakątków świata. Każdy z nich został oceniony w skali od 1-5, przy czym najważniejszymi wartościami dla jury miały być: celebracja tradycji, promowanie lokalnej kultury oraz niepowtarzalność smaku.

A jednak zwycięski deser okazał się dla wielu osób dosyć kontrowersyjny. Dlaczego? Ponieważ jest nim tradycyjne ciasto Rosjan.

 

Rosyjski miodownik najlepszym deserem na świecie?

Tak, to właśnie Rosja może poszczycić się zdobyciem tytułu najlepszego deseru na świecie.

Miodownik, bo o nim mowa, składa się z kilku warstw ciasta biszkoptowego z dodatkiem miodu, które tradycyjnie przełożone są cieniutkimi warstwami kremu z bitej śmietany, skondensowanego mleka i opcjonalnie owoców lub kawałków czekolady.

W obecnej sytuacji politycznej trudno nie mówić o kontrowersjach. Według niektórych osób nic, co związane z Rosją, nie powinno pojawiać się w życiu społecznym czy kulturowym – nawet jeśli chodzi o zwykłe ciasto.

Wierzymy jednak, że jury kierowało się wyłącznie czystym obiektywizmem, a my? Zamiast skupiać się na negatywach, możemy po prostu czuć dumę, bo polskie ciasta – choć nie zdobyły pierwszego miejsca w rankingu – naprawdę okazały się bezkonkurencyjne!

 

Polski sernik i inne ciasta wyróżnione w prestiżowym rankingu

Polska to jedyny kraj, który zajął w rankingu najlepszych deserów na świeciepięć pozycji!

Najwyższe, drugie miejsce zajął sernik. Dalej sękacz (6. miejsce), karpatka (9. miejsce), marcinek (11. miejsce), kremówka (14. miejsce) i w końcu piernik (35. miejsce).

Cóż możemy powiedzieć? Tak wiele wyróżnień potęguje jedynie wyjątkowość naszych polskich deserów. I wcale się temu nie dziwimy, bo na myśl o nich aż ślinka cieknie – i to nie tylko nam, bo, jak się okazuje, pokochały je łasuchy z całego świata!

 

 

Ranking najlepszych deserów na świecie

Poniżej przedstawiamy pierwsze 10. pozycji rankingu najlepszych deserów na świecie „Taste Atlas”:

1. Miodownik (Rosja)

2. Sernik (Polska)

3. Pavê (Brazylia)

4. Sernik japoński/bawełniany (Japonia)

5. Kladdkaka (Szwecja)

6. Sękacz (Polska)

7. Valašský frgál (Czechy)

8. Pastel de banano (Gwatemala)

9. Karpatka (Polska)

10. Chocotorta (Argentyna)