Polski Dąb z Puszczy Białowieskiej został EUROPEJSKIM DRZEWEM ROKU! 

Dąb Dunin to piękne i wiekowe drzewo, które rośnie w podlaskiej gminie Narew. To dąb szypułkowy, pamiętający czasy potopu szwedzkiego! Początkowo jego wiek oceniano na 300 lat, ale ostatecznie jego wiek oceniono na około 400 lat. Ma 13 m wysokości i prawie 700 cm obwodu pierśnicowego pnia.

Reklama

Dunin przez wieki oddzielał Puszczę Ladzką od Puszczy Białowieskiej, ale po niechlubnej wycince drzew pozostał sam, dlatego miejscowa ludność zaczęła nazywać go „strażnikiem puszczy”.

Jego nazwa natomiast wywodzi się od imienia białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina Marcinkiewicza blisko związanego m.in. ze Stanisławem Moniuszką, który pisał muzykę do jego dzieł teatralnych. Imię to nadał drzewu Jan Korbel.

To wyjątkowe drzewo od dawna otaczane jest niezwykłym szacunkiem i podziwem, a jego piękno zachwyca o każdej porze roku. Teraz dąb Dunin stanie się sławny nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie. Tytuł EUROPEJSKIEGO DRZEWA ROKU 2022 to nie lada wyróżnienie, tym bardziej, że konkurencja była naprawdę imponująca!

Polskie drzewo najpiękniejsze w Europie! 

Polskie drzewo w internetowym głosowaniu pokonało 15 rywali. Rosyjski kandydat został zdyskwalifikowany ze względu na toczącą się wojnę w Ukrainie.

- My, organizatorzy EDR, jesteśmy zbulwersowani agresją Federacji Rosyjskiej, która militarnie najechała sąsiednią Ukrainę. Dlatego ze skutkiem natychmiastowym wykluczamy Federację Rosyjską z udziału w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku. Ten ruch nie jest skierowany przeciwko zwykłym rosyjskim kobietom i mężczyznom. Doceniamy wszystkich aktywnych obywateli Rosji, którzy dążą do wolnego społeczeństwa obywatelskiego i ochrony przyrody. Nie możemy jednak stać bezczynnie i patrzeć na bezprecedensową agresję rosyjskich przywódców na sąsiedni kraj. Wykluczenie Rosji z konkursu to krok, który należy rozumieć w kontekście międzynarodowych wysiłków na rzecz izolacji Rosji w celu powstrzymania wojny – mogliśmy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu organizacji europejskiej edycji konkursu "Drzewo Roku". 

Na Dunina zagłosowało ponad 179 tys. osób z całej Europy. Z pewnością w zwycięstwie pomógł drzewu szum medialny, bo do głosowania na Dunina zachęcało wiele serwisów internetowym, w tym również Well.pl.

Gdzie można spotkać słynnego Dunina? Jak już wspomnieliśmy, rośnie na terenie gminy Narew, a dokładnie przy drodze prowadzącej ze wsi Przybudek do wsi Podborowiska.

Warto dodać, że drugie miejsce w konkursie zajął hiszpański Dąb z Lasu Bankietowego w Conxo. Tuż za hiszpańskim dębem, na trzecim miejscu, uplasował się portugalski Wielki Dąb Korkowy.