Podróże w 2023 roku – Polska najlepszym kierunkiem według CNN

Wraz z nastaniem nowego roku amerykański serwis CNN Travel przygotował zestawienie najciekawszych – zdaniem jego redakcji – kierunków podróżniczych w 2023 roku.

Reklama

Dość niespodziewanie na samym szczycie tej listy znalazła się Polska, która wyprzedziła m.in. rajskie lokalizacje takie jak wybrzeże zachodniej Australii, Fidżi czy brazylijski Manaus. CNN umieściło jednak nasz kraj na pierwszym miejscu z bardzo konkretnego powodu, którym jest solidarność z Ukrainą.

– Powodem, dla którego powinniście odwiedzić Polskę w 2023 roku, […] jest okazanie solidarności krajowi, który okazał solidarność narodowi ukraińskiemu – pisze Julia Buckley na łamach CNN.

– Dzielenie ponad 500-kilometrowej granicy z zaatakowanym państwem oznaczało, że Polska przyjęła więcej uchodźców niż ktokolwiek inny. Dodajcie do tego spadającą liczbę turystów i powstaje problem – dodaje.

Dlatego też redaktorka serwisu zachęca do odwiedzenia Polski w 2023 r. i „zrobienia czegoś dobrego poprzez pojechanie na urlop”. Buckley w szczególności poleca wizytę w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu lub ucieczkę w mazurskie lasy lub góry.

Podróże w 2023 roku – inne kierunki wakacyjne według CNN

Poza Polską na liście urlopowych rekomendacji CNN znalazły się także 22 inne lokalizacje. Wśród nich serwis wymienia m.in. Liverpool (miasto-gospodarza Eurowizji 2023), Wilno (stolicę, która w całości została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO), greckie Tesaloniki, a także Laos, Fidżi, brazylijski Manaus, Tanzanię, Rwandę oraz Nepal.  

Każde z tych miejsc zachwyciło CNN czymś innym - od niezwykle bogatej oferty kulturalnej, przez fenomenalne zabytki, po aspekty związane z naturą i krajobrazami. Z kolei w obliczu odrodzenia turystyki po pandemii, każde z tych miejsc stoi otworem dla urlopowiczów.

- Według Światowej Organizacji Turystyki ONZ do końca 2022 r. turystyka międzynarodowa osiągnie 65 proc. poziomu sprzed pandemii, a niektóre obszary osiągnęły niedawno poziom bliższy 80 lub 90 proc. wizyt z 2019 r. - dodaje CNN.