"Polska Chorwacja" pod Krakowem - co to jest i gdzie się znajduje?

Jeśli nie słyszeliście jeszcze o "polskiej Chorwacji", to chętnie przedstawimy Wam ją lepiej. To miejsce, w którym znajdują się turkusowe zbiorniki wodne otoczone lasem i wapiennymi skałami - brzmi jak Chorwacja, prawda?

Reklama

Ten malowniczy teren znajduje się jednak znacznie bliżej, bo w Krakowie, a dokładnie w Zakrzówku wchodzącym w skład Dzielnicy VIII Dębniki. Możliwość podziwiania chorwackich widoków w Polsce nie jest jednak darmowa. Za wejście należy zapłacić od 5 do 10 zł.

Zbiorniki wodne powstały w 1992 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia.

Polska Chorwacja w Zakrzówku pod Krakowem / Tomasz Tomal on Unsplash Polska Chorwacja w Zakrzówku pod Krakowem / Tomasz Tomal on Unsplash

 

"Polska Chorwacja" w Zakrzówku - nowe kąpielisko

Popularność Zakrzówka sprawiła, że powstaje tam nowa atrakcja turystyczna, która, jak się okazuje, będzie jedyną taką w Europie

Na miejscu zbudowanych zostało pięć nowych kąpielisk oraz specjalne pływające platformy z basenami. Wyjątkowe doznania zapewnią nam drewniane szerokie pomosty, które będą unosiły się na wodzie dzięki wspornikom powietrza.

Przy basenach powstał również przeszklony pawilon, w którym znajdować będzie się kawiarnia. 

 

Nowe kąpielisko w Zakrzówku. Kiedy otwarcie?

Otwarcie nowego kąpieliska zaplanowane jest na 1 czerwca 2023, a więc jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. 

– 1 czerwca, o ile nic się nie zmieni, planujemy otwarcie parku. Kąpielisko będzie uruchomione 22 czerwca, czyli w tym samym terminie co Bagry – zapowiada w lovekrakow.pl Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Korzystanie z nowych basenów w Zakrzówku ma być bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że będzie obowiązywał limit osób, które mogą przebywać tam jednocześnie. 

O bezpieczeństwo plażowiczów zadbają ratownicy, jednak będą oni pracować w godzinach 10-18. Poza tymi godzinami kąpiel jest zakazana według regulaminu.

– Na terenie kąpieliska będzie obowiązywał regulamin, który reguluje, co jest dozwolone, a co nie. Niedozwolone będzie np. palenie czy zaśmiecanie, ale też kąpiel poza godzinami otwarcia kąpieliska – wyjaśnia Aleksandra Mikolaszek.

Baseny w Zakrzówku mają być czynne do końca września.

To co, planujecie już wizytę na nowych kąpieliskach w Zakrzówku?