Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO skupia się przede wszystkim na poprawie „widoczności” społecznego how-know – od arabskiej kaligrafii aż po wykonanie zupy haitańskiej. Tym razem na piedestale postawiono polowanie na trufle, które dla Włochów jest tradycyjną sztuką tajemną.

Reklama

Polowanie na trufle we Włoszech trafia na listę UNESCO

Oficjalna decyzja Międzyrządowego Komitetu UNESCO została ogłoszona w grudniu 2021 roku. Polowanie na trufle i cavatura we Włoszech: wiedza i tradycyjne praktyki” to tytuł kandydatury, która została zaproponowana już 8 lat temu.

- To dziedzictwo rozległej wiedzy, skupionej na dogłębnym zrozumieniu środowiska naturalnego i ekosystemu, które podkreśla relacje między ludźmi i zwierzętami, łącząc wiedzę łowcy trufli i zdolności węchowe psa, którego człowiek jest trenerem i z którym nawiązuje symbiotyczną relację. Starodawna tradycja, która łączy całe Włochy z północy na południe, interpretowana jest zgodnie z lokalną tożsamością kulturową i przekazywana przez historie, anegdoty, praktyki i przysłowia – czytamy w uzasadnieniu decyzji UNESCO.

Polowanie na trufle / kadr z filmu Polowanie na trufle / kadr z filmu

„Truflarze” – włoska tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie

Trudno się z tym nie zgodzić. We Włoszech tzw. „truflarze” stanowią mocną społeczność, która buduje swoją tożsamość, opierając się na wiedzy przekazywanej ustnie z pokolenia na pokolenie. Sztuka polowania na trufle obejmuje pojedynczych łowców oraz krajową sieć, składającą się z ok. 73 6000 praktyków zrzeszonych w 45. Krajowych Federacjach Włoskich Stowarzyszeń Trufli.

Polowanie na trufle na liście UNESCO / kadr z filmu Polowanie na trufle na liście UNESCO / kadr z filmu

Pozyskiwanie trufli opiera się na wykorzystaniu specjalnych narzędzi – tzw. „vanghetto” oraz „zappino”. Główną rolę odgrywają jednak wyszkolone psy, których nosy doskonale radzą sobie z odnajdywaniem tych rzadko spotykanych grzybów.

Jeśli chcecie poznać świat truflarzy od podszewki, obejrzyjcie film "Truflarze", który właśnie dostępny jest w polskich kinach!