Wódka ostrygowa - nowość na rynku alkoholi 

 - Jest przepyszna – zachwala Manya Rubinstein, współzałożycielka i dyrektor generalna firmy Industrious Spirit Company (ISCO) na Rhode Island, która zdecydowała się na wyprodukowanie wódki ostrygowej.

Reklama

Bazą Ostreidy, bo taką nazwę nosi wódka, jest ekologiczny spirytus kukurydziany, który łączony jest w końcowym procesie destylacji z ostrygami. ISCO bardzo długo pracowało nad projektem, a receptura na wódkę ostrygową trzymana jest w tajemnicy. Jak zachwalają twórcy nowego trunku, wódkę ostrygową można pić bez dodatków, wystarczy kostka lodu.

- Ostreida ma smak pikantnego zasolenia, rześkiej morskiej solanki i niepowtarzalnego słonego zapachu ostryg z Nowej Anglii połączonej z maślanym posmakiem organicznego destylatu kukurydzianego ISCO – czytamy w oświadczeniu rzecznika prasowego ISCO, Andrew Kientza.

Wódka ostrygowa to ewenement na skalę światową. Co prawda w Kalifornii produkowano wcześniej gin z ostryg, a w Holandii wódkę po wydestylowaniu łączono z małżami i „doprawiono” solą morską, ale wódka z ostryg to zupełna nowość.

Wódka ostrygowa / ISCO - materiały prasowe Wódka ostrygowa / ISCO - materiały prasowe

Ekologiczny alkohol z Rhode Island

Industrious Spirit Company działa w Providence zaledwie od dwóch lat, tworząc pierwszą destylarnię na Rhode Island od czasów prohibicji. Zgodnie ze swoimi założeniami firma stawia na rolnictwo regeneracyjne, a część zysków ze sprzedaży Ostreidy trafi do organizacji Greenwave, która zajmuje się rozwojem regeneracyjnych upraw oceanicznych i walką ze zmianami klimatu.

Jak zapowiadają twórcy wódki ostrygowej, każda nowa partia produktu będzie trochę inna niż poprzednie, a to dlatego, że firma chce korzystać nie tylko z ostryg zbieranych lokalnie, ale również tych spoza Rhode Island.

Profil smakowy wódki pozostanie co prawda ten sam, ale mogą zmienić się nieco nuty poszczególnych partii Ostreidy. Twórcy planują oznaczać każdą butelkę informacją, skąd pochodzą ostrygi i kiedy zostały zebrane.