Luksusowe wakacje na jachcie – rekordowe zainteresowanie wśród Polaków

Według danych platformy Boataround przekazanych Polskiej Agencji Prasowej globalne zainteresowanie wynajmem łodzi i jachtów wzrosło w lipcu tego roku o jedną piątą. W samej tylko Polsce wskaźniki te były jeszcze wyższe – w porównaniu do lipca 2021 r. liczba rezerwacji wzrosła o 29 proc., przy czym zestawienie uwzględniało zarówno jachty żaglowe, jak i motorowe.

Reklama

Polacy na wynajem jachtu w tym roku przeznaczali średnio kwotę w wysokości 3 146 euro (14,8 tys. zł) tygodniowo. Najtańszy jacht zarezerwowany za pośrednictwem platformy Boataround wynajęty został za 167 zł za dobę, z kolei najdroższy – za 600 tys. euro tygodniowo. Mowa o jednostce o nazwie Turama, która dysponuje 43 kabinami, w których może pomieścić się łącznie 70 pasażerów.

Popularnością cieszyły się również luksusowe łodzie mieszkalne typu houseboat. Przykładowo na Mazurach zarezerwowano jedną z nich za ponad 20 tys. zł za dwutygodniowy pobyt.

Luksusowe wakacje na jachcie – Chorwacja, Grecja, Turcja

Serwis Boataround udostępnił także dane dotyczące najchętniej wybieranych kierunków przez osoby wynajmujące jachty. W tym przypadku bezkonkurencyjna okazała się Chorwacja – i to zarówno w ujęciu globalnym, jak i polskim. Kraj ten był wybierany jako kierunek rejsów przez odpowiednio 58 proc. i 67 proc. rezerwujących wypoczynek na jachcie.

Na drugim miejscu znalazła się Grecja17 proc. rezerwacji z Polski, a podium domykają Włochy z wynikiem 10 proc. rezerwacji w porównaniu do zeszłorocznych 4 proc.

„Wśród żeglarzy nastąpił natomiast nagły wzrost zainteresowania Turcją – zacumowano tam 5 proc. wszystkich wynajętych w lipcu łodzi, co stanowi trzykrotny wzrost liczby rezerwacji w porównaniu do lipca 2021" – czytamy w raporcie Boataround.

9 na 10 rezerwacji w Polsce dokonali też mężczyźni. Globalnie wynik ten był niewiele mniejszy i wynosił 85 proc.