Złoto - Polacy uważają, że to doskonała inwestycja

W niepewnych czasach złoto po raz kolejny okazuje się najbardziej solidną formą lokaty kapitału. Potwierdzają to m.in. fenomenalne wyniki finansowe Mennicy Skarbowej, największego w Polsce oficjalnego dilera metali szlachetnych. Spółka w 2022 r. zanotowała rekordowe przychody na poziomie 1,22 mld zł, poinformowano w najnowszym sprawozdaniu finansowym. To o ponad 150 mln zł więcej w porównaniu z 2021 r.

Reklama

Znaczna część tej kwoty pochodzi właśnie z handlu złotem. Z raportu wynika, że sama Mennica Skarbowa w ubiegłym roku sprzedała 5 ton tego kruszcu – prawie o pół tony więcej niż w 2021 r. Dla porównania, w całym 2015 r. Polacy również zakupili 5 ton złota, ale od wszystkich dilerów metali szlachetnych w kraju. W ubiegłych dwunastu miesiącach było to już łącznie 19 ton kruszcu, czyli prawie czterokrotnie więcej.

 

Krugerrand - pierwsza moneta inwestycyjna

Największą popularnością cieszyły się produkty o niskiej gramaturze: w szczególności 10- i 100-gramowe sztabki złota oraz jednouncjowe monety bulionowe z australijskim Kangurem i kanadyjskim Liściem Klonowym. Dużym zainteresowaniem inwestorów cieszył się też tzw. Krugerrand, czyli pierwsza w historii złota moneta inwestycyjna, która emitowana jest przez mennicę narodową Republiki Południowej Afryki.

Polacy coraz chętniej kupują produkty ze złota inwestycyjnego, traktując to jako bezpieczną formę oszczędzania na długie lata – komentuje Jarosław Żołędowski, prezes Mennicy Skarbowej.

– W ubiegłym roku Polska pobiła kolejny rekord sprzedaży złota. Szacujemy, że klienci kupili w sumie około 19 ton produktów z tego kruszcu, co lokuje nasz kraj w top 5 w Europie, jeśli chodzi o wolumen sprzedaży. Popyt na złoto w perspektywie średnioterminowej na pewno będzie rósł. Dlatego Mennica Skarbowa będzie się intensywnie rozwijać w tym roku. Przed nami poszerzenie stacjonarnej sieci sprzedaży, a także inwestycje w e-commerce oraz promocję własnej marki. Jestem bowiem przekonany, że także w tym roku Polska pobije rekord sprzedaży produktów z tego kruszcu i pierwszy raz w historii pokonamy barierę 20 ton – dodał.

I jest to jak najbardziej realny scenariusz, ponieważ, jak Mennica Skarbowa zaznacza w swoim komunikacie prasowym, popyt na złoto w skali globalnej nieustannie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

W samym tylko czwartym kwartale 2022 r. banki centralne kupiły aż 417 ton tego kruszcu, a suma ich zakupów za ubiegły rok to łącznie aż 1136 ton. Mennica wskazuje także, że złoto znakomicie radzi sobie podczas recesji – w pięciu z ostatnich siedmiu zapaści ekonomicznych przynosiło dodatnie zwroty.