Polacy coraz bogatsi 

KPMG przedstawiło swój najnowszy raport "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Luksus w niepewnych czasach", który pokazuje jednoznacznie, że pomimo ciężkich czasów, rynek premium ma się dobrze.

Reklama

Po raz kolejny powiększyło się grono polskich konsumentów dóbr luksusowych, czyli przede wszystkim osób bogatych, o zarobkach brutto przekraczających 50 tys. zł miesięcznie. W 2021 roku (rozliczenie podatkowe za rok 2022 niedawno się skończyło, dlatego nie te dane dotyczą poprzedniego roku) było ich blisko 83 tys., czyli o 7,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej osób, z takimi zarobkami zamieszkiwało Mazowsze,  Wielkopolskę, Śląsk oraz Małopolskę.

Zwiększyła się również liczba Polaków, którzy zarabiają rocznie powyżej 1 mln zł brutto – w 2021 roku było ich już ponad 37 tys. Średnie miesięczne zarobki bogatych Polaków w 2021 roku wynosiły 131 tys. złotych.

W 2021 roku dochody powyżej 20 tys. zł miesięcznie osiągało 320 tys. osób – o blisko 13 proc. więcej niż w 2020 roku. Łączne dochody zamożnych Polaków były z kolei wyższe o 9,8 proc. i wyniosły 220 mld złotych. Dlaczego najszybciej rośnie grupa zamożnych Polaków?

-  Ten limit zarobków jest łatwiejszy w osiągnięciu przez wysokiej klasy specjalistów, menedżerów - tłumaczył na konferencji online Andrzej Marczak, Partner, Szef Zespołu ds. PIT w KPMG w Polsce.


Andrzej Marczak zaznaczył także, że systematycznie rosnąca liczba bogatych i zamożnych Polaków, nie oznacza, że Polacy bogacą się w szybkim tempie, zwłaszcza w obliczu inflacji, która ma ogromny wpływ na ich majątki.

- Wyniki poszczególnych segmentów rynku dóbr luksusowych w Polsce wskazują jednak, że zainteresowanie towarami luksusowymi i premium nie słabnie.  Wręcz przeciwnie, w niepewnych czasach coraz więcej osób bogatych lokuje kapitał na rynku dóbr luksusowych lub poszukuje możliwości inwestycyjnych – dodaje Andrzej Marczak.

Rynek dóbr luksusowych - raport KPMG za rok 2022

Całkowita wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce w 2022 roku wzrosła o blisko 19 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła 37 mld złotych – przewyższając swoją wartość sprzed wybuchu pandemii. Największą część rynku dóbr luksusowych stanowią, jak co roku, producenci samochodów premium i luksusowych. Wartość tego segmentu wyniosła 24,7 mld zł. 

Co kupują Polacy? Luksusowa odzież i akcesoria

Rynek luksusowej odzieży i akcesoriów w 2022 roku powiększył się o 9,9 proc. r/r osiągając wartość 3,2 mld złotych – przewyższając rekordową wartość tego segmentu (3,1 mld złotych z roku 2019).

Podczas konferencji eksperci zaznaczyli, że ta sekcja rośnie dość szybko, ponieważ w luksusowe dodatki inwestują nie tylko najbogatsi.

- Na taki zakup mogą sobie pozwolić już osoby z grupy zarabiającej 20 tys. zł miesięcznie.

Segment luksusowych kosmetyków i perfum osiągnął w Polsce w ubiegłym roku wartość 1,2 mld złotych – co przełożyło się na wzrost 7,7 proc. r/r. Za ponad połowę wartości tego segmentu odpowiadają perfumy.

Z kolei sprzedaż na rynku luksusowej biżuterii i zegarków w Polsce wzrosła w 2022 roku w porównaniu do roku poprzedniego o 10,3 proc. r/r wynosząc 540 mln zł. Według prognoz ten segment rynku dóbr luksusowych przekroczy wartość sprzed pandemii już w tym roku. Obecnie biżuteria szlachetna, głównie damska, odpowiada za największy wzrost w segmencie biżuterii (12,4 proc. r/r), podczas gdy w segmencie zegarków, to męskie zegarki odpowiadają za większy wzrost sprzedaży (8 proc. r/r.).

Co kupują Polacy? Luksusowe hotele i SPA w Polsce

W ubiegłym roku największy wzrost wartości (45,6 proc. r/r) odnotował segment luksusowych hoteli i SPA. Wartość tego segmentu w 2022 roku wyniosła 2,6 mld złotych. Zgodnie z prognozami w 2024 roku branża hoteli premium i luksusowych powinna osiągnąć wyższą wartość niż przed pandemią. W ubiegłym roku w Polsce znajdowało 87 hoteli pięciogwiazdkowych – najwięcej w Krakowie (16), Warszawie (14) oraz Wrocławiu (6).

Co kupują Polacy? Luksusowe samochody

Mało zaskakującym jest fakt, że po raz kolejny największą część rynku tworzyli producenci samochodów premium i luksusowych. Wartość tego segmentu wyniosła 24,7 mld zł i wzrosła o 20,5 proc. r/r.

Na rynku samochodów z segmentu premium i luksusowych zauważyć można duży wzrost sprzedaży zarówno wolumenowo (5,1 proc.), jak i wartościowo (20,5 proc.) w porównaniu z zeszłym rokiem. 

Udział samochodów kategorii premium zwiększył się do 99,65 proc. a luksusowych zmalał do 0,35 proc. w 2022 roku. O ponad 95,7 tys. sztuk powiększyła się liczba samochodów kategorii premium. W skali roku jest to wzrost o 5,1 proc.. Samochody luksusowe, które stanowią tylko 0,35 proc. rynku wolumenowo i 1,4 proc. wartościowo, również odnotowały wzrost o 329 sztuk, czyli prawie o 1/3 (28,5 proc.) w porównaniu z rokiem 2021.

- Rynek samochodów luksusowych w Polsce ma się bardzo dobrze, pomimo tego, że w ostatnim czasie branżę motoryzacyjną dotknęły różne problemy, takie jak zakłócenia łańcuchów dostaw czy niedobory półprzewodników oraz inne konsekwencje wojny w Ukrainie i trudnej sytuacji gospodarczej - mówił Mirosław Michna, Partner, Doradztwo Podatkowe, Lider doradców dla branży motoryzacyjnej, KPMG w Polsce.