Polska Toskania – gdzie szukać, aby znaleźć?

Toskania z pewnością może być nazywana jednym z najpiękniejszych zakątków na Ziemi. I nie chodzi tylko o boskie pasy zieleni, malownicze winnice czy monumentalne ruiny Opactwa San Galgano – to miejsce ma także duszę, która napawa wszystkie zmysły.

Reklama

Okazuje się jednak, że kilometry, które dzielą nas od Toskanii, nie są przeszkodą do tego, aby poczuć jej klimat - nawet jeśli nie chcemy opuścić granic naszego kraju.

Przedstawiamy wam kilka perełek na mapie Polski, które zasługują na miano „polskiej Toskanii”!

Polska Toskania: Ponidzie, woj. świętokrzyskie

Ponidzie, czyli idylliczny rejon województwa świętokrzyskiego, wciąż pozostaje pewnego rodzaju tajemnicą. Słyszmy o nim, widzimy na zdjęciach, ale nie mamy pomysłu na to, co moglibyśmy tam robić – a to duży błąd.

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że Ponidzie jest miejscem stworzonym do relaksu na łonie natury. Pod tym względem na szczególną uwagę zasługuje Rezerwat Krzyżanowice w Nadnidziańskim Parku Krajobrazowym.

Znajdziemy tam liczne wąwozy oraz zapadliska, które zdobi piękno roślinności stepowej – wszystko to w połączeniu z malowniczym błękitem nieba staje się prawdziwą toskańską mozaiką.

Ponidzie przepełnione jest także przydrożnymi kapliczkami, które zanurzają nas w kulturę i tradycję niewielkich, uroczych miasteczek przecinanych przez rzekę Nida.

Co więcej, znajdziemy tam także winnice, które do złudzenia przypominają te z Toskanii. Podobno jedna z nich – Złota Pińczowska – ma nawet w planach stworzenie ponidziańskiego prossecco!

 

Polska Toskania: Roztocze, woj. lubelskie

Tak naprawdę Roztocze to rejon rozciągający się od Kraśnika aż do Lwowa. My skupimy się jednak przede wszystkim na Roztoczu Środkowym, który znajduje się niedaleko Zamościa.

Z pewnością nie brakuje tu słońca, bo rejon został nazwany polską Toskanią przede wszystkim ze względu na największe nasłonecznienie. Ale już sama przyroda mówi nam wiele o tym miejscu. Wygląda na praktycznie nienaruszoną przez człowieka! Czego możemy oczekiwać? Na pewno ogromnej ilości krystalicznie czystej wody i czystego powietrza.

Które miejsca warto odwiedzić na Roztoczu? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę Rezerwat nad Tanwią z wodospadem na Jeleniu w tle. Turyści uważają nawet, że rzeczne szumy Tanwi koją nerwy jak najlepsza terapia – być może to właśnie dlatego ścieżka turystyczna zyskała nazwę „Szlaku Szumów”.

Przepięknymi à la toskańskimi widokami uraczy nas także Zwierzyniec, a wraz z nim barokowy kościółek na Wyspie p.w. św. Jana Nepomucena - swoją drogą jego historia jest bardzo ciekawa, polecamy zapoznać się z nią bliżej podczas zwiedzania.

 

Polska Toskania: Łagów, woj. lubuskie

Łagów nazywany jest Perłą Województwa Lubuskiego – i nie bez powodu tak jest. Ta niewielka, ale bardzo urokliwa miejscowość leży pomiędzy dwoma jeziorami - Trześniowskim oraz Łagowskim. Każde z nich zachwyca krystalicznie czystą wodą, tworząc niesamowity klimat godny Toskanii.

Tak naprawdę Łagów to miejsce zarówno dla tych turystów, którzy szukają w naturze ukojenia od codzienności, jak i dla tych bardziej aktywnych, którzy uwielbiają sporty wodne czy piesze wycieczki.

Będąc w Łagowie, nie możemy ominąć średniowiecznej warowni, czyli zamku Joannitów. Budowla wygląda fascynująco na tle niskich budynków i obecnie funkcjonuje jako hotel z obłędnym widokiem na oba jeziora.

Poza tym polecamy także odwiedzić Bramę Marchijską w Łagowie. Ta szachulcowa budowla jest dla miasta jak najpiękniejsza ozdoba!

Polska Toskania: Nielepice, woj. małopolskie

Zaledwie 20 minut drogi od Krakowa mieści się wieś Nielepice, a wraz z nią przepiękne wzgórza, łąki, kwiaty, które łudząco przypominają pocztówki z Toskanii.

Turyści uważają, że to miejsce jest zachwycające bez względu na porę roku, bo zawsze ma do zaoferowania coś pięknego - zwłaszcza swoją stadninę koni!

Na terenie Nielepic znajdziemy także m.in. wapienne skałki, powojenne bunkry czy malutką jaskinię. To doskonałe miejsce na jednodniowy, niezobowiązujący wypad z rodziną.

 

Polska Toskania: Dwórzno, woj. mazowieckie

Dwórzno zachwyci nas przede wszystkim niesamowitą roślinnością, która pokrywa Winnicę Dwórzno od lat już nazywaną „mazowiecką Toskanią”. Co ciekawe, jest to największa winnica na Mazowszu i jedna z największych winnic w całym kraju.

Winnicę otaczają bajkowe lasy oraz pobliskie jezioro. Tak dogodne warunki sprawiają, że jej założyciele mogą poszczycić się stworzeniem miejsca czystego ekologicznie.

Jeśli mamy taką ochotę, możemy ją pozwiedzać oraz pokusić się o krótką degustację lokalnych specjałów winiarskich.

Polska Toskania: Suwałki, woj. podlaskie 

Sulwalszczyzna - polska Toskania / Shutterstock Sulwalszczyzna - polska Toskania / Shutterstock

Malownicze pagórki, kręte drogi i wszechobecna bliskość Matki Natury - to wszystko ma od zaoferowania Suwalszczyzna, której krajobrazy do złudzenia przypominają włoską Toskanię. 

Odwiedzając to miejsce, warto zajrzeć do miejscowości Smolniki, gdzie kręcony był film "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy. 

Jedną z głównych atrakcji regionu jest z pewnością jezioro Wigry z zabytkowymi zabudowaniami klasztornymi ojców kamedułów. Dostępne jest dla zwiedzających zarówno drogą lądową, jak i wodną. 

Nie wspomnieliśmy o licznych jeziorach i rzekach, które tworzą niezwykłą przyrodniczą tkankę tego miejsca, a wśród nich na szczególną uwagę zasługuje jezioro Hańcza - najgłębsze w Polsce - oraz szlak kajakowy Czarną Hańczą.