BROWAR BAŁTÓW: 5 smaków piw rzemieślniczych i 5 legend 

Dawno, dawno temu teren, na którym obecnie znajduje się Bałtów, zamieszkiwały dinozaury. Nie, to wcale nie jest bajka! Z Bałtowem jest związanych wiele historii, które stały się inspiracją do stworzenia wyjątkowych smaków a wraz z nimi niezwykłych słuchowisk. Już teraz możecie rozsłuchać i rozsmakować się w Bałtowie, zanim fizycznie odwiedzicie to szczególne miejsce. A może już tu byliście i marzycie by tu wrócić? Wystarczy chwila, by przeżyć prawdziwą przygodę dla podniebienia i uszu, którą przygotowali dla Was twórcy wyjątkowego miejsca - Browaru Bałtów. Pięć stworzonych przez nich smaków i słuchowisk, czeka na swoich pasjonatów a największą ucztę dla ciała i ducha znajdziecie w Storytel.

Reklama

Jakie legendy czekają na odwiedzających? 

· Czarcia Stopka - klasyczna legenda stworzona na cześć odkrycia, które zapoczątkowało historię powstania Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. W 2001 roku dr Gerard Gierliński postanowił sprawdzić źródło ludowej legendy w późno-jurajskich skałach regionu świętokrzyskiego z najbardziej intrygującym miejscem, tzw. Czarcią Stopką w Bałtowie.

· Serce Smoka – klasyczna historia, opowiadająca historię inspirowaną jamą, która znajduje się w Bałtowie, potocznie nazywaną Smoczą Jamą. Akcja legendy ma miejsce w zamierzchłych czasach, kiedy to Bałtów nazywany był Bałutowem a ludzie żyli w sąsiedztwie smoków i innych baśniowych stworzeń. Do dzisiaj w herbie Bałtowa znajduje się właśnie smok.

· Tajemnica Wiedźmy – legendarna opowieść, która swoją historią nawiązuje do jednej z bałtowskich atrakcji turystycznych - Sabatówki. Motyw wiedźm i czarownic jest bardzo popularny w rejonie gór świętokrzyskich. Wiedźmy gromadziły się w czasie sabatów na Łysej Górze, zajmowały się zbieraniem ziół, które były im potrzebne do odprawiania czarów i rzucania uroków. Mówiło się, że kiedy wichura szalała na świecie, łamała drzewa i zrywała strzechy, to na Łysej Górze wiedźmy wyprawiały wesele.

· Pieśń Pszczoły - propolisowe historie z miodem, powstały na cześć pszczół. Bałtów wśród pszczelarzy z całej Europy, uważany jest za jedno z najważniejszych miejsc spotkań. Od 11 lat nieprzerwanie odbywa się tam Święto Pszczoły. Z Bałtowem wiąże się też historia o miłości! Pewien zakochany mężczyzna, który był pszczelarzem, chciał wkupić się w łaski ukochanej Elżbiety, która miała wyjść za innego. Czy mu się to udało?

· Zmiana Warty - legenda w stylu amerykańskim. Historia nawiązuje do czwartego JuraParku, który powstał w USA w stanie UTAH - Moab Giants. W Bałtowie i okolicach znajdziemy wiele miejsc, które powiązane są z legendami i interesującymi historiami.

Browar Bałtów / materiały prasowe Browar Bałtów / materiały prasowe

Bałtowski Kompleks Turystyczny otworzył swój Browar 

Na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego możemy zwiedzić: wspomniany już Park Dinozaurów, Park Rozrywki, Zwierzyniec, Ośrodek Jeździecki, Park Miniatur, Prehistoryczne Oceanarium czy Wioskę Czarownic.

Nową atrakcją w samym sercu BKT jest Browar Bałtów, który mieści się w całkowicie przebudowanej, dawnej stajni Krainy Koni. To perła architektury i designu, na pewno zadowoli, i duszę, i ciało każdego odwiedzającego po 18-tym roku życia.

Browar Bałtów / materiały prasowe Browar Bałtów / materiały prasowe

Otwarte w czerwcu 2022 roku miejsce produkuje pięć wariantów regionalnego piwa rzemieślniczego: Pils, Lager, Pszeniczne, Apa i piwo propolisowo-miodowe, także wkrótce nowość w naszej ofercie - browar w wersji bezalkoholowej.

- Od dawna pracowaliśmy nad poszerzeniem oferty Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Zastanawialiśmy się, czym jeszcze możemy zaskoczyć naszych Gości i postawiliśmy na Browar Bałtów. To piękne, designerskie miejsce, z najdłuższym barem na pewno w całym województwie, jak nie w Polsce, dla wszystkich miłośników, którzy cenią unikalny i niepowtarzalny smak, a jednocześnie interesują się historią i pragną odkryć nieznane legendy związane z naszym regionem – mówi Filip Lichota, Prezes Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

Browar Bałtów / materiały prasowe Browar Bałtów / materiały prasowe

Każda historia zabiera nas w podróż do Bałtowa. Niesamowite legendy związane z tym miejscem pozwalają odkrywać to miejsce wciąż na nowo. Teraz również dzięki kodowi QR, który znajduje się na etykiecie butelki i kieruje nas do specjalnie stworzonych słuchowisk w Storytel. Więcej smaków i legend na stronie www.browarbaltow.pl

Piwo rzemieślnicze w Browarze Bałtów / materiały prasowe Piwo rzemieślnicze w Browarze Bałtów / materiały prasowe

Bałtów – miejscowość w województwie świętokrzyskim, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego. W 2004 roku powstał tam JuraPark Bałtów, a który rozrósł się w Bałtowski Kompleks Turystyczny, będący największą atrakcją turystyczną regionu. To miejsce, z którym wiąże się wiele legend i niezwykłych historii. Obecnie Bałtowski Kompleks Turystyczny zajmuje obszar około 100 ha i jest najbardziej zróżnicowanym pod względem atrakcji obiektem rozrywkowym w Polsce.