Podlasie: Pałac Paca w Dowspudzie zamieni się w luksusowy hotel?

Pałac w Dowspudzie, który powstał na zlecenie  gen. Ludwika Michała Paca, niegdyś uważany był za perłę architektury podlaskiej. Dzisiaj z jego dawnej świetności pozostały jedynie szczątki, ale były prezes spółki Hotele Warszawskie "Syrena", a obecnie wiceprezydent Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Krzysztof Szadurski – postanowił to zmienić.

Reklama

– Kiedy przed trzema laty na przetargu kupowałem nieruchomość od Starostwa Powiatowego w Suwałkach, zadeklarowałem, że odtworzę pałac w dwusetną rocznicę jego wybudowania przez generała hrabiego Ludwika Michała Paca – mówił dla suwalki24.pl Krzysztof Szadurski.

 

Pałac w Dowspudzie powstawał w latach 1822-1827. Wszystko wskazuje na to, że zapowiadana odbudowa powinna zakończyć się już za pięć lat - choć koszty jej realizacji prawdopodobnie będą ogromne.

Krzysztof Szadurski informuje, że sam zakup obiektu i należących do niego terenów kosztował go 1,020 mln złotych. Projekt przywrócenia go do stanu sprzed 200 lat prawdopodobnie wygeneruje wartość 50 mln euro.

- Inwestycję podzielę ewentualnie na etapy – dodaje Krzysztof Szadurski.

Wszechstronna analiza przedsięwzięcia została przedstawiona podczas Forum Biznesowego Pogranicza w Suwałkach. Jakie zmiany przewidziano?

Pałac w Dowspudzie – przyszłe centrum turystyczne Podlasia

Mimo że po Pałacu w Dowspudzie pozostały dzisiaj już tylko ruiny, wielu turystów wciąż chętnie odwiedza jego tajemnicze mury. Według Krzysztofa Szadurskiego tym bardziej więc inwestycja wydaje się potrzebna i ważna.

Co więcej, w przyszłości prawdopodobnie będzie nam łatwiej do niego dotrzeć. Do 2027 roku doprowadzą nas do niego dwie nowe drogi ekspresowe – Via Baltica i Via Carpatia – oraz kolej Rail Baltica. A – jak zapowiada pomysłodawca projektu - przyjechać tam będzie warto.

– Jakością usług i atrakcjami pałac będzie musiał dorównać konkurencji. Przewidujemy duże sale, spa, miejsce rekreacji i rozrywki. Dostępność komunikacyjna jest podstawą, ale z nią musi podążać oferta, i to w skali międzynarodowej – tłumaczy Krzysztof Szadurski.

Międzynarodowej, bo przedsiębiorca planuje rozpoczęcie promocji szlaków na Litwę i Białoruś, a w tym z pewnością pomoże mu historia.

– Kłania się literatura. Mamy wspólnych poetów i wieszczów, turystom można opowiadać, że pierwowzorem hrabiego z "Pana Tadeusza" był hrabia Ludwik Michał Pac. W Nowogródku na Białorusi jest Muzeum Adama Mickiewicza – wymienia Krzysztof Szadurski.

Póki co, przez najbliższe pięć lat, atrakcją dla turystów w tym miejscu pozostaną makiety i wizualizacje. My natomiast życzymy realizatorom, by jak najszybciej rozpoczął się tu plac budowy.