Podejrzane biznesy Tesli. Co łączy firmę z rosyjskim oligarchą objętym sankcjami?

Elon Musk publicznie wspiera Ukrainę po rosyjskiej inwazji. Tymczasem jego firma Tesla, podobnie jak wielu innych producentów samochodów, ma biznesowe powiązania z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Serwis CNBC dotarł do faktur, które to potwierdzają.
Od początku rosyjskiej inwazji Elon Musk aktywnie wspiera Ukrainę. Udostępnił m.in. internet nad terytorium Ukrainy ze swojej sieci satelitów Starlink, zadeklarował również, że będzie wypłacał pensje ukraińskim pracownikom Tesli, którzy zdecydują się pójść na wojnę. Miliarder pozostaje również w kontakcie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Według najnowszych doniesień CNBC Tesla ma jednak biznesowe powiązania z rosyjskimi firmami.
Tesla kupuje aluminium od rosyjskiego giganta
Serwis CNBC dotarł do dokumentów i osób, według których Tesla od końca 2020 r. kupuje aluminium potrzebne do produkcji swoich samochodów od firmy Rusal, światowego giganta przemysłowego należącego do miliardera Olega Deripaski. Oligarcha jest jednym z najważniejszych sprzymierzeńców Władimira Putina, za co zresztą Unia Europejska oraz Wielka Brytania nałożyły na niego sankcje tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Jak wynika z faktur, wewnętrznej korespondencji firmy i relacji kilku anonimowych byłych pracowników przedsiębiorstwa, do których dotarł serwis CNBC, Tesla od 2020 r. kupiła w firmie Rusal aluminium warte miliony euro. Surowiec może zostać użyty m.in. do produkcji nadwozia w Teslach Model Y i był wykorzystywany do produkcji aut w nowej fabryce firmy na obrzeżach Berlina.
Dowody opisane przez CNBC nie wskazują jednak na to, że rosyjskie aluminium zostało użyte do budowy samochodów sprzedawanych w USA. Dokumenty nie określają również, jaka była łączna wartość zamówień złożonych w Rusalu przez Teslę, ani czy jakiekolwiek relacje biznesowe między firmami pozostają wciąż aktywne. Ani Tesla, ani Elon Musk nie komentują sprawy.
Według danych Interos, międzynarodowej platformy analizującej łańcuchy dostaw, relacje biznesowe Tesli z Rosją nie są jednak wyjątkiem. Analitycy organizacji zaznaczają, że spośród największych na świecie producentów samochodów łącznie dziesięć firm zaopatruje się w materiały niezbędne do budowy aut u rosyjskich dostawców. Łącznie 27 przedsiębiorstw z siedzibami w Rosji współpracuje bezpośrednio z wspomnianymi producentami.
Polecamy
Popularne
- 1 CHIŃSKA HERBATA VINTAGE może być lepszą inwestycją niż whisky czy wino. Rośnie zainteresowanie na rynku
- 2 Tesla usunięta z prestiżowego rankingu. Elon Musk był wściekły
- 3 Huggy Wuggy opanował polskie szkoły. Psycholodzy ostrzegają rodziców przed popularnym potworkiem z YouTube'a
- 4 Rosja poważnie myśli o legalizacji bitcoina: "Prędzej czy później takie rozwiązanie zostanie wprowadzone"
- 5 Mercedes tworzy nową super markę dla kolekcjonerów. MYTHOS tylko dla wybranych
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Cicha ofiara wojny w Ukrainie. Czy Rosja odpowie za zbrodnie przeciwko naturze?

"Srebrna strzała" to prawdopodobnie najdroższy samochód świata. Zabytkowy mercedes został sprzedany za ponad 140 mln dolarów

PREMIERY NETFLIX: Andrzej Seweryn w nowym serialu "Królowa" zaskoczył wszystkich rolą drag queen

Ślubna tiara księżnej Diany na wystawie po raz pierwszy od 60 lat! Powód może zaskoczyć
