Od początku rosyjskiej inwazji Elon Musk aktywnie wspiera Ukrainę. Udostępnił m.in. internet nad terytorium Ukrainy ze swojej sieci satelitów Starlink, zadeklarował również, że będzie wypłacał pensje ukraińskim pracownikom Tesli, którzy zdecydują się pójść na wojnę. Miliarder pozostaje również w kontakcie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Według najnowszych doniesień CNBC Tesla ma jednak biznesowe powiązania z rosyjskimi firmami.

Reklama

Tesla kupuje aluminium od rosyjskiego giganta

Serwis CNBC dotarł do dokumentów i osób, według których Tesla od końca 2020 r. kupuje aluminium potrzebne do produkcji swoich samochodów od firmy Rusal, światowego giganta przemysłowego należącego do miliardera Olega Deripaski. Oligarcha jest jednym z najważniejszych sprzymierzeńców Władimira Putina, za co zresztą Unia Europejska oraz Wielka Brytania nałożyły na niego sankcje tuż po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Jak wynika z faktur, wewnętrznej korespondencji firmy i relacji kilku anonimowych byłych pracowników przedsiębiorstwa, do których dotarł serwis CNBC, Tesla od 2020 r. kupiła w firmie Rusal aluminium warte miliony euro. Surowiec może zostać użyty m.in. do produkcji nadwozia w Teslach Model Y i był wykorzystywany do produkcji aut w nowej fabryce firmy na obrzeżach Berlina.

Dowody opisane przez CNBC nie wskazują jednak na to, że rosyjskie aluminium zostało użyte do budowy samochodów sprzedawanych w USA. Dokumenty nie określają również, jaka była łączna wartość zamówień złożonych w Rusalu przez Teslę, ani czy jakiekolwiek relacje biznesowe między firmami pozostają wciąż aktywne. Ani Tesla, ani Elon Musk nie komentują sprawy.

Według danych Interos, międzynarodowej platformy analizującej łańcuchy dostaw, relacje biznesowe Tesli z Rosją nie są jednak wyjątkiem. Analitycy organizacji zaznaczają, że spośród największych na świecie producentów samochodów łącznie dziesięć firm zaopatruje się w materiały niezbędne do budowy aut u rosyjskich dostawców. Łącznie 27 przedsiębiorstw z siedzibami w Rosji współpracuje bezpośrednio z wspomnianymi producentami.