Plogging – bieganie w duchu eko 

Społeczeństwo dzieli się na dwa obozy – tych, którzy uwielbiają biegać i tych, którzy tego wprost nienawidzą. Niechęć do jakiegokolwiek sportu zwykle wynika z braku motywacji, ale miłośnicy życia w stylu eko mogą zmienić swoje spojrzenie na aktywność fizyczną. Dzięki „ploggingowi” ich działalność na rzecz środowiska będzie o wiele skuteczniejsza!

Reklama

„Plogging” to nowy rodzaj treningu, który bije rekordy popularności w świecie fitness. Może go wykonywać praktycznie każdy, ponieważ przebieg ćwiczeń dobieramy sobie indywidualnie. Cała koncepcja opiera się na bieganiu na świeżym powietrzu – samotnie, z przyjaciółmi lub w większych grupach – podczas którego zbieramy śmieci pojawiające się w polu widzenia.

Jak łączyć przyjemne z pożytecznym? Chyba nigdy wcześniej nie dostaliśmy tak klarownej odpowiedzi na to pytanie. Co więcej, zdaniem lekarzy, plogging może dodatkowo przyczynić się do ogólnej poprawy naszego stanu zdrowia.

Przedstawiamy 5 powodów, dla których plogging to naprawdę świetny pomysł na realizację postanowień noworocznych.

1. Plogging wzmocni układ sercowo-naczyniowy

Przede wszystkim weźmy na tapetę sprawę naszego zdrowia fizycznego. Dzięki ploggingowi trening jest o wiele bardziej urozmaicony w porównaniu do klasycznego joggingu. Ćwiczymy nasze serce na wiele sposobów, co przekłada się na wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego.

- Tygodniowy plogging może poprawić zdrowie serca, poprawić wytrzymałość organizmu oraz wzmocnić mięśnie typu I w naszych nogach – mówi dla Eat This Tim Liu, certyfikowany trener Precision Naturion.

2. Bieganie w stylu plogging działa odstresowująco 

Plogging, jak każde bieganie, przyczynia się do wzrostu produkcji endorfin - hormonu, który nie tylko poprawia nastrój, ale także działa jak naturalny środek przeciwbólowy. Zgodnie z badaniami Harvard Health Publishing ćwiczenia areobowe zmniejszają także stężenie adrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów stresu.

 

3. Plogging to trening interwałowy nowej generacji

Czy kiedykolwiek słyszeliście o efektach treningu interwałowego? Polega on na sekwencji krótkich i intensywnych ćwiczeń, które przerywane są przez równie krótki odpoczynek. Zdaniem trenerów personalnych tego typu plan treningowy może okazać się skuteczniejszy niż cardio.

Tak więc zginanie się, rozciąganie czy przysiady będą świetnym urozmaiceniem dla klasycznego biegania, a ponadto wzmocnimy intensywność naszego treningu.

4. Dzięki ploggingowi podniesiesz swoją samoocenę

Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy rodzaj ćwiczeń wpływa na lepsze samopoczucie, ale robiąc przy tym coś dobrego także dla planety, zaczynamy patrzeć na siebie o wiele przychylniej. Mamy misję, którą regularnie spełniamy, a więc czujemy się potrzebni.

5. Plogging - krok w stronę kultury eko

Mnóstwo osób stara się na co dzień być bardziej eko, ale wiadomo – nie zawsze każdemu to wychodzi. Plogging może być dobrym początkiem do zmiany naszego stylu życia.

Poza tym pierwsze efekty naszych działań są widoczne gołym okiem. Planeta staje się coraz czystsza, a przecież  jest ona naszym jedynym domem.